Elektrownia jądrowa w Polsce. Jest umowa między PEJ a Westinghouse i Bechtel

Szefowie firm Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel podpisali umowę dotyczącą konsorcjum projektowego i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Kolejnym etapem będzie umowa ws. projektowania i prac inżynieryjnych, to już latem tego roku - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

2023-05-25, 13:41

Elektrownia jądrowa w Polsce. Jest umowa między PEJ a Westinghouse i Bechtel
Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach PPEJ dostarczy amerykańska firma Westinghouse, a elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. Foto: Shutterstock.com/Kletr

W czwartek odbyło się uroczyste podpisanie umowy, która określa główne zasady współpracy pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) a konsorcjum Westinghouse oraz Bechtel, m.in. z udziałem minister Moskwy, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger oraz ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezinskiego .

Minister klimatu podkreśliła, że jest to ważny dzień dla projektu jądrowego, dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i dla relacji polsko-amerykańskich.

- Dziś projekt wchodzi w nowy etap. Do projektu dołącza kolejny gigant energetyki jądrowej, to amerykańska spółka Bechtel, która będzie pełniła rolę wykonawcy w projekcie - oświadczyła Moskwa.

- Spotykamy się dzisiaj, by podpisać niezwykle ważne porozumienie, które będzie docelowo prowadziło do konsorcjum dwóch spółek jądrowych (Westinghouse i Bechtel - PAP), pozwoli przygotować kolejny etap, jakim będzie projektowanie i prace inżynieryjne. To już latem tego roku, więc spotkamy się po raz kolejny z dobrymi wiadomościami - oznajmiła szefowa MKiŚ.

REKLAMA

Współpraca strategiczna z USA

- Bezpieczeństwo jądrowe oznacza bezpieczeństwo narodowe - podkreślił Mark Brzezinski podczas wystąpienia wz. z podpisaniem umowy ws. konsorcjum projektowego i usług inżynierskich między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) a amerykańskimi firmami Westinghouse i Bechtel przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jak wskazał Brzezinski, Stany Zjednoczone i Polska zawiązały partnerstwo, "by zapewnić Polakom czystą, bezpieczną energię, dostępną cenowo".

- Ludzie zasługują na to, żeby korzystać z rozwoju cywilizacji i otrzymywać czystą energią. Będziemy kontynuować to partnerstwo. Stworzymy to, co będzie korzystne dla wszystkich obywateli i przyszłych pokoleń - oświadczył ambasador USA w Polsce.

W ocenie Brzezinskiego Polska ma szansę stać się regionalnym liderem w rozmieszczaniu zasobów energetyki jądrowej.

REKLAMA

- Wkrótce w Polsce będziemy gościć amerykańską misję handlową - będzie to od 20 do 22 września. Będzie ona zorganizowana przez Instytut Energetyki Jądrowej we współpracy z Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych i polskim resortem klimatu i środowiska - zapowiedział ambasador. Jak wskazał, misja "połączy wiodących liderów i również potencjalnych polskich partnerów, żeby omówić łańcuch dostaw dot. elektrowni jądrowej".

Brzezinski podziękował polskiemu rządowi za "solidne wsparcie dla (...) współpracy w zakresie energii jądrowej". 

Posłuchaj

Minister Anna Moskwa mówi o centrum szkoleniowym pracowników energetyki jądrowej (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Centrum szkoleniowe

Minister Anna Moskwa zapowiedziała też otwarcie centrum szkoleniowego, które będzie służyło nie tylko energetyce jądrowej w Polsce, ale i innym państwom w tej części Europy.

- Przygotowaliśmy i wdrażamy konsekwentnie kompleksowy program wsparcia polskich firm, tak żeby w momencie kiedy będą się pojawiały kolejne etapy projektowania a następnie budowy, żeby polskie firmy były gotowe świadczyć jak najwyższej jakości usługi i realizować to za pomocą dobrze przygotowanych wykwalifikowanych pracowników, dlatego też już niedługo, również ze stroną amerykańską, będziemy ogłaszać otwarcie centrum szkoleniowego. To centrum szkoleniowe będzie służyło energetyce jądrowej nie tylko w Polsce, ale mam nadzieję, że dla wszystkich państw w tej części Europy - powiedziała szefowa resortu klimatu.

REKLAMA

Konsultacje ws. projektu

Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych, poinformował, że zbliża się do końca procedura transgraniczna w projekcie jądrowym.

- Jesteśmy na zaawansowanym etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej, decyzji zasadniczej i jeszcze w tym roku zamierzamy wystąpić o uzyskanie decyzji lokalizacyjnej, co oznacza, że jesteśmy bardzo blisko rozpoczęcia prac terenowych na Pomorzu - powiedział p.o. prezesa PEJ.

Jak zauważył, firma Bechtel brała udział w pracach inżynieryjnych i budowlanych w ponad 80 proc. reaktorów jądrowych w USA, w ok. 150 projektach jądrowych na świecie.

- Przed nami intensywny czas negocjacji, a nadrzędnym celem spółki na ten rok jest wypracowanie warunków pod przyszłą umowę na projektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - powiedział Młynarkiewicz.

REKLAMA

Dla pierwszej lokalizacji pod elektrownię jądrową rząd wybrał technologię Westinghouse (AP1000). Zgodnie z wnioskiem o decyzję środowiskową w lokalizacji na Pomorzu miałyby powstać trzy reaktory AP1000. Według Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PEJ) pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r. Elektrownia ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, a alternatywą jest Żarnowiec.

Konsultacje transgraniczne

W połowie kwietnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska informowała, że w czasie konsultacji transgranicznych Polska udzieliła Niemcom wszelkich wyjaśnień w sprawie budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej w województwie pomorskim.

Konsultacje transgraniczne prowadzone są w oparciu o akt prawa międzynarodowego - konwencję z Espoo - i stanowią część postępowania, którego celem jest wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe w województwie pomorskim. Do wyników postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko, w tym uwag i wniosków zgłoszonych przez państwa biorące udział w postępowaniu, GDOŚ odniesie się w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Jak wówczas informowano, konsultacje merytoryczne o charakterze transgranicznym pomyślnie zakończono z sześcioma państwami - Czechami, Estonią, Finlandią, Holandią, Łotwą i Węgrami.

REKLAMA

Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację. Spółka wspiera też administrację rządową w działaniach na rzecz realizacji programu polskiej energetyki jądrowej oraz wykonaniu umowy między rządem RP a rządem USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP.

Posłuchaj

Minister Moskwa mówi o szczegółach porozumienia (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej