more_horiz
Gospodarka

Sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych. PKN Orlen ma już 500 punktów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 15:36
Sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych PKN Orlen ma już 500 punktów. Armen Artwich z zarządu spółki przypomniał, że zgodnie ze strategią, do końca tej dekady spółka chce uruchomić 10 tysięcy takich ładowarek.
PKN Orlen: do końca tej dekady spółka chce uruchomić 10 tysięcy takich ładowarek
PKN Orlen: do końca tej dekady spółka chce uruchomić 10 tysięcy takich ładowarekFoto: Shutterstock/Maurizio Fabbroni

Spółka posiada także stacje wodorowe: to stacja w Niemczech, niedawno otwarty punkt w Czechach, w Padze, a także w Krakowie, która obsługuje tabor autobusowy.

Kolejne stacje wodorowe

W trzecim kwartale tego roku PKN Orlen zamierza uruchomić takie stacje w Poznaniu, Katowicach i w Wałbrzychu. W następnych okresach spółka planuje udostępniać takie punkty w Warszawie, Bielsku-Białej, w Krakowie i w innych miastach Polski.

Armen Artwich podkreślił, że wodór to bardzo istotny element strategii przyszłości spółki.

Posłuchaj
00:30 IAR/Prostak: Armen Artwich z zarządu PKN Orlen mówi, że wodór to bardzo istotny element strategii przyszłości spółki (IAR) Armen Artwich z zarządu PKN Orlen mówi, że wodór to bardzo istotny element strategii przyszłości spółki (IAR)

Wcześniej PKN Orlen poinformował, że w zakresie inwestycji w rozwój segmentu detalicznego w pierwszym kwartale tego roku do 650 obiektów zwiększyła się europejska sieć punktów tankowania paliw alternatywnych Grupy Orlen, a liczba punktów sprzedaży pozapaliwowej przekroczyła 2,5 tys. W tym czasie rebranding przeszło już 100 stacji paliw na Węgrzech i Słowacji, a ponadto finalizowane było przejęcie 17 stacji w Niemczech.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk