more_horiz
Gospodarka

Eksperci: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 12:00
Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ich zdaniem coraz mniej ankietowanych przedsiębiorców planuje podwyżki cen. 
Majowy odczyt wskaźnika PMI jest pozytywnym sygnałem z zakresu polskiej gospodarki
Majowy odczyt wskaźnika PMI jest pozytywnym sygnałem z zakresu polskiej gospodarkiFoto: Shutterstock/Shutter.B

W czwartek S&P Global opublikował wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w maju. Wskaźnik ten wyniósł 47pkt. wobec 46,6 pkt. w kwietniu. Jak wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do tych danych, jest to wynik lepszy od prognoz rynkowych.

Słabsza koniunktura w krajach UE

"Niski odczyt wskaźnika jest zgodny z trendem w innych krajach UE. Komentarz S&P wskazuje, że bieżąca aktywność przemysłu jest bardzo słaba - głównie ze względu na małą liczbę nowych zamówień oraz znaczący spadek produkcji - oceniono w komentarzu PIE.

- Majowe dane, dotyczące wskaźnika PMI, zwłaszcza w kontekście jego sporych spadków w strefie euro czy samych Niemczech, wlewają nieco optymizmu jeśli chodzi o kolejne miesiące w polskiej gospodarce. Wydaje się, że odbudowa popytu krajowego, mimo słabej kondycji popytu w Europie, będzie w stanie wydźwignąć dynamikę PKB na dodatnie poziomy już w drugim kwartale br. Jednocześnie obserwowana przez firmy ustępująca presja cenowa powinna przekładać się na oczekiwane schodzenie wskaźnika CPI na coraz niższe poziomy, do poziomu jednocyfrowego w czwartym kwartale br. Dla RPP póki co nie są to jednak jeszcze informacje, które mogłyby - w mojej ocenie - uzasadniać w tej chwili zmianę nastawienia w polityce pieniężnej - powiedziała główna ekonomistka w Banku Pocztowym Monika Kurtek. 

Posłuchaj
00:29 IAR/Augustyniak: Ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek powiedział, że majowy odczyt wskaźnika PMI jest pozytywnym sygnałem z zakresu polski Ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek powiedział, że majowy odczyt wskaźnika PMI jest pozytywnym sygnałem z zakresu polskiej gospodarki (IAR)

Wpływ na dynamikę inflacji

Ekonomiści Instytutu przypomnieli, że badanie koniunktury GUS potwierdza pesymistyczne nastroje przemysłu w Polsce. Wskaźnik Głównego Urzędu Statystycznego odnotował w maju największy spadek od lipca 2020 roku. Z badania GUS wynika, że pogorszyła w porównaniu do poprzedniego miesiąca cena przedsiębiorców dotycząca bieżącego portfela zamówień oraz przewidywań. Jako główne bariery działalności przedsiębiorcy wskazują wysokie koszty zatrudnienia oraz niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej.

"Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania się oczekiwań inflacyjnych. Według danych GUS inflacja w przemyśle w kwietniu wyniosła 6,8 proc. - jest to najniższy wynik od maja 2021 roku. Jednocześnie przewidywania przedsiębiorców również przemawiają za spadkiem inflacji - coraz mniej ankietowanych przedsiębiorców planuje podwyżki cen" - wskazano w komentarzu PIE.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA