more_horiz
Gospodarka

MFW pozytywnie ocenia stan polskiej gospodarki. Przewiduje dalszy wzrost PKB

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 16:03
Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenia stan polskiej gospodarki oraz perspektywy jej dalszego wzrostu - wynika z raportu po przeglądzie polskiej gospodarki za 2022 rok. Według Funduszu między innymi władze Polski wdrożyły skuteczną politykę wspierania uchodźców z Ukrainy.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje wzrost PKB Polski na poziomie 0,3 procent w tym roku.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje wzrost PKB Polski na poziomie 0,3 procent w tym roku.Foto: DCStockPhotography/Shutterstock

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje wzrost produktu krajowego brutto Polski na poziomie 0,3 procent w tym roku, a dzięki ożywieniu w kolejnych latach wzrost ma wynieść 2,4 procent w roku 2024 oraz 3,7 procent - w 2025.

Główne wyzwanie polityki gospodarczej

Z raportu wynika także, że mimo prognozy znaczącego spadku inflacji - z 16,6 procent na koniec ubiegłego roku do prognozowanego poziomu 7,7 procent na koniec 2023 roku - dopiero pod koniec 2025 roku zostanie osiągnięta górna granica celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. 

Głównym wyzwaniem polityki gospodarczej obecnie jest więc obniżenie inflacji bez nadmiernego osłabiania wzrostu gospodarczego. Polityka pieniężna w dalszym ciągu powinna reagować na zmieniające się dane i warunki.

Nowa presja fiskalna

W ocenie Funduszu dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 roku pozostanie na poziomie około 50 procent PKB, a deficyt sektora wyniesie cztery i pół procent PKB. Zdaniem MFW Polska stoi obecnie w obliczu nowej presji fiskalnej w postaci zwiększonych wydatków na obronę, niższych dochodów podatkowych i wyższych kosztów obsługi długu. Fundusz pozytywnie ocenia stabilność sektora bankowego w Polsce. Potencjalnym wyzwaniem jest między innymi ryzyko prawne dotyczące walutowych kredytów hipotecznych.

Czytaj także:

Ponadto, według MFW osiągnięcie celów transformacji energetycznej przez Polskę będzie wymagało istotnych działań, zwłaszcza w sektorze wytwarzania i dystrybucji energii. Priorytetem powinno być odejście od węgla, rozważenie wprowadzenia podatku węglowego oraz wzrost udziału energii odnawialnej.

IAR/PR24/akg