OECD prognozuje wzrost PKB Polski. Będziemy w czołówce Europy
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podtrzymała prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok na poziomie 0,9 proc. Natomiast eksport ma wzrosnąć o 2,4 proc. w tym o i 2 proc. w przyszłym roku.
2023-06-07, 12:33
"Przewiduje się, że wzrost realnego PKB spowolni do 0,9 proc. w 2023 r., ponieważ wysoka niepewność, wysoka inflacja i zaostrzona polityka pieniężna osłabią wzrost popytu, a następnie odbije do 2,1 proc. w 2024 r. Oczekuje się, że unijne fundusze odbudowy i odporności pobudzą inwestycje, ale dalsze opóźnienia pociągną za sobą niższy wzrost" - podano w raporcie "OECD Economic Outlook, June 2023".
Wraz z oczekiwaną poprawą otoczenia zewnętrznego, eksport powinien wspierać wzrost, uważa Organizacja. Według OECD, eksport wzrośnie o 2,4 proc. w tym o i 2 proc. w przyszłym roku, zaś import - spadnie o 0,2 proc. w tym roku i wzrośnie o 1,7 proc. w 2024 r.
Stopy procentowe
Zdaniem organizacji luzowanie polityki monetarnej w Polsce powinno nastąpić w II poł. 2024 r.
"Polityka pieniężna pozostała niezmieniona, ze stopą procentową na poziomie 6,75 proc. od września 2022 roku. Biorąc pod uwagę znaczne wsparcie fiskalne w gospodarce i utrzymującą się presję inflacyjną, stopa procentowa powinna wzrosnąć do 7,25 proc., a następnie zacząć spadać w drugiej połowie 2024 roku" - czytamy dalej w raporcie.
REKLAMA
W raporcie wskazano, że "stopy procentowe powinny być dalej podnoszone, aby zapobiec utrzymywaniu się wysokiej inflacji. Polityka fiskalna musi być dobrze skalibrowana, aby uniknąć dodatkowej presji inflacyjnej w gospodarce".
Wsparcie gospodarstw domowych
Według OECD wsparcie fiskalne powinno być lepiej ukierunkowanego na wrażliwe gospodarstwa domowe, podano także.
"Po osiągnięciu szczytowego poziomu w pierwszym kwartale przewiduje się, że inflacja będzie nadal spadać, ponieważ wzrost głównie regulowanych cen energii będzie umiarkowany i wyniesie średnio 12,4 proc. w 2023 roku. Krajowa presja inflacyjna ze strony rynku pracy i wydatków fiskalnych prawdopodobnie nieco osłabnie w 2024 r., co doprowadzi do powolnego spadku inflacji do 4,8 proc." - czytamy dalej.
Wszelkie dodatkowe wydatki fiskalne w okresie poprzedzającym jesienne wybory mogą przedłużyć wysoką inflację, wymagając zacieśnienia polityki pieniężnej na dłużej, podkreślono.
REKLAMA
- Jak polska gospodarka poradziła sobie z wyzwaniami? Pozytywna ocena ekspertów OECD
- Ekspert PIE: polski rynek pracy jest i będzie stabilny także w roku 2023
- "Światowa gospodarka nie pogrąży się w recesji". Zobacz międzynarodową prognozę analityków
ISBnews/PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA