Sprawa Turowa. Müller: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest kwestią egzystencjalną
- Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego milionom Polaków jest kwestią o charakterze egzystencjalnym - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że bezpieczeństwo energetyczne Polski musi być zapewnione.
2023-06-12, 16:30
Rzecznik rządu na pytanie, czy wydobycie w kopalni Turów będzie kontynuowane, mimo postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, powiedział, że bezpieczeństwo energetyczne Polski musi być zapewnione.
- To jest kwestia o charakterze egzystencjalnym - ocenił. Dodał, że Polska "nie wykonała wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wiedząc, że dla milionów Polaków to, czy będą mieli energię elektryczną, jest dużo ważniejsze niż wiele innych kwestii, w tym dobry humor kilku osób z Brukseli".
Zażalenie na decyzję WSA
W piątek Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska złożyła zażalenie na postanowienie WSA w sprawie dotyczącej Turowa. Minister klimatu Anna Moskwa oceniła we wpisie w mediach społecznościowych, że zażalenie to zostało "merytorycznie i starannie przygotowane". Dodała, że "kompleks energetyczny Turów jest gwarantem bezpieczeństwa regionu i rząd PiS zrobi wszystko, aby zapewnić jego dalszy rozwój i utrzymać kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy".
31 maja br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał postanowienie wstrzymujące - do czasu rozpoznania skargi - wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni Turów po 2026 r. Jak podkreślił sąd, postanowienie nie wstrzymuje pracy kopalni.
REKLAMA
Postanowienie wstrzymujące dotyczy decyzji GDOŚ z 30 września 2022 r. określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: "Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia". Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia.
Postanowienie jest nieprawomocne, stronom postępowania przysługuje możliwość złożenia zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia odpisu postanowienia wraz z uzasadnieniem. Postanowienie traci moc z dniem wydania przez sąd orzeczenia uwzględniającego skargę lub po uprawomocnieniu się orzeczenia oddalającego skargę.
- Konferencja rzecznika rządu. "Bezrobocie w Polsce jest najniższe w Europie"
- Decyzja WSA ws. kopalni Turów. Znamy treść zażalenia GDOŚ. W tle "aktywista sędziowski"
- Turów. Prof. Grabowska: chcę wierzyć, że sędzia WSA działał nieroztropnie, a nie złośliwie
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA