Turów. Prof. Grabowska: chcę wierzyć, że sędzia WSA działał nieroztropnie, a nie złośliwie
- Absolutnie nie w porządku jest to postanowienie. Wolałabym myśleć, że jest to nieprzemyślana działalność sędziego, niż że jest to działalność celowa - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa europejskiego i międzynarodowego. W ten sposób skomentowała decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego odnoszącą się do kopalni Turów.
2023-06-09, 15:11
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że do Naczelnego Sądu Administracyjnego zostało wysłane zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczące kopalni Turów. 31 maja WSA wydał postanowienie nakazujące wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Wnioskodawcami było niemieckie miasto Żytawa, czeski i niemiecki oddział Greenpeace oraz Fundacja Frank Bold.
Prof. Grabowska: sędzia WSA nie pomyślał o skutkach
W Polskim Radiu 24 mówiła o tym prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa europejskiego i międzynarodowego. Jak przypomniała, w tej sprawie wnioski złożyły zagraniczne organizacje, wśród nich także czeski Greenpeace, choć prezydent Czech twierdzi, że jego kraj z Polską w sprawie Turowa już się porozumiał.
- Złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego spowodowało wydanie postanowienia zabezpieczającego, gdzie sędzia jednoosobowo, na posiedzeniu niejawnym, bez zawiadomienia zainteresowanych, czyli strony, która wydawała koncesję na eksploatację w Turowie, podjął takie, a nie inne postanowienie. Jedną decyzją polski sędzia chce wstrzymać funkcjonowanie polskiego zakładu pracy, dużego zakładu, nie myśli o skutkach ekonomicznych, społecznych - mówiła prof. Genowefa Grabowska.
"Źle się stało". Decyzja nieroztropna czy złośliwa?
Gość audycji przypomniała historię z podobną decyzją TSUE ws. Turowa i zauważyła, że polski sędzia idzie w ślady członkini TSUE, stosując interpretację prawa odnoszącą się do nowych inwestycji, choć orzeka o inwestycji mającej wiele lat. Podkreśliła także, że sędzia WSA nie uwzględnił "sztandarowej zasady obowiązującej w prawie środowiskowym, czyli zasady zrównoważonego rozwoju".
REKLAMA
- Absolutnie nie w porządku jest to postanowienie. Wolałabym myśleć, że jest to nieprzemyślana działalność tego sędziego, niż że jest to działalność celowa - dodała prof. Grabowska.
Zauważyła także, że polski sędzia z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego "wpuścił do polskiego systemu" zagraniczne organizacje. Kiedy podobne skargi składane są w sądach w Niemczech czy innych krajach UE, także przez zagraniczne organizacje, to sądy te skargi oddalają. - Źle się stało, że sędzia to zrobił, chcę wierzyć, że nieroztropnie, a nie złośliwie - stwierdziła.
- Resort klimatu i środowiska przygotowuje zażalenie do NSA ws. Turowa. Anna Moskwa: wierzę w nasz sukces
- "Niemcy wygrywają PR-em, grają polityką strategicznego komunikowania się". Ekspert ws. kopalni Turów
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: prof. Genowefa Grabowska (ekspert ds. prawa europejskiego i międzynarodowego)
Data emisji: 09.06.2023
Godzina emisji: 14.07
IAR/PR24/jmo
Polecane
REKLAMA