Decyzja TSUE ws. frankowiczów. Rzecznik rządu: banki mogą wdrażać wyrok w ramach ugód
- Banki mogą wdrażać wyrok TSUE w ramach ugód, a rząd nie planuje na razie działań ustawowych w kwestii kredytów frankowych - powiedział w Sejmie rzecznik rządu Piotr Muller.
2023-06-15, 16:00
- Ta sprawa toczyła się już od dłuższego czasu, więc polski sektor bankowy przygotowywał się do ewentualnego rozstrzygnięcia właśnie w takim zakresie - polskie banki przygotowywały stosowne rezerwy, po to aby zachować stabilność i płynność sektora bankowego. Chciałbym podkreślić - stabilność i płynność sektor bankowego jest bezpieczna. (…) Dzisiejszy wyrok banki po prostu będą wdrażac w ramach ugód, które będą podpisywały z klientami w ramach stosowania tego rozstrzygnięcia, które dzisiaj było przyjęte - powiedział Muller.
- Na razie nie planujemy ustawowych rozwiązań w tym zakresie. KNF może pracować (nad swoimi rozwiązaniami - PAP). Na razie przyglądamy się jeszcze uzasadnianiu (…), ale w ramach tego wyroku, tego rozstrzygnięcia, banki mogą je wdrażać w ramach ugód - dodał.
UKNF czeka na ruch ze strony banków
UKNF podał po czwartkowym wyroku TSUE, że oczekuje od banków uwzględnienia rozstrzygnięcia TSUE w ich modelach tworzenia rezerw na ryzyko prawne związane z portfelem hipotecznych kredytów FX i nadal oczekuje aktywnej postawy banków w zakresie systemowego rozwiązania tego problemu w postaci oferowania klientom ugód.
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski poinformował na początku czerwca, że UKNF finalizuje prace nad założeniami ustawowego rozwiązania problemu kredytów frankowych. KNF nie ma prerogatywy inicjatywy ustawodawczej.
REKLAMA
TSUE wydał w czwartek wyrok w sprawie w sprawie C-520/21, dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu w CHF.
TSUE uznał, że prawo UE stoi na przeszkodzie, aby banki mogły się domagać dodatkowych roszczeń po unieważnieniu umowy. Prawo UE nie stoi jednak na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego - zawierającej nieuczciwe warunki - za nieważną, konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych.
- Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Rzecznik finansowy: kredytobiorcy mają prawo domagać się od banków wynagrodzenia
- Decyzja TSUE ws. frankowiczów. Radca prawny: sprawy zakończą się porażką banków
- "Banki poniosły porażkę". Autor pozwu ws. frankowiczów o wyroku TSUE
PAP Biznes/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA