Strategiczna współpraca. Exatel ma wstępną umowę z Chunghwa Telecom

- Będziemy rozwijać współpracę między Exatelem i Chunghwa Telecom, szczególnie w obszarach telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa - powiedział prezes Exatela Nikodem Bończa-Tomaszewski.

2023-07-27, 14:48

Strategiczna współpraca. Exatel ma wstępną umowę z Chunghwa Telecom
Exatel poprzez współpracę z Chunghwa Telecom będzie mógł pogłębić swoją współpracę z podmiotami azjatyckimi. Foto: Twitter/MRiT

W czwartek w siedzibie firmy Exatel ogłoszono partnerstwo technologiczne firmy Exatel z tajwańską firmą telekomunikacyjną Chunghwa Telecom. Tego samego dnia miało miejsce podpisanie między firmami Memorandum of Understanding i Master Telecommunication Services Agreement. 

Strategiczna współpraca

Jak przekazał na konferencji prezes Exatela Nikodem Bończa-Tomaszewski, współpraca ma być rozwijana szczególnie w zakresie telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa.

- Liczymy na to, że Chunghwa Telecom będzie oknem dla Exatela na daleki wschód, a Exatel stanie się oknem dla Chunghwa Telecom jeśli chodzi o obszar Europy i Europy Środkowo-Wschodniej. Widzimy także szerokie pole do współpracy jeśli chodzi o wymianę technologiczną i wymianę doświadczeń - powiedział Bończa-Tomaszewski.

Obecny na konferencji wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki wyraził nadzieję, że na tym nowym połączeniu gospodarczym skorzystają zarówno Exatel jak i Chunghwa Telecom, ale też gospodarka Polski i gospodarka Tajwanu.

REKLAMA

Zaznaczył, że doświadczenia tajwańskiej firmy w zakresie technologii 5G mogą pomóc rozwinąć się jeszcze szybciej polskiej gospodarce. Zauważył, że w tej wymianie Exatel ma do zaoferowania swoje rozwiązania w zakresie SDN (self defined network), a także ochronę przed atakami DDOS w postaci rozwiązania TAMA PRO7.

Współpraca polsko-tajwańska

W opinii wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka, obecność na konferencji tajwańskiego ministra Ming-Hsin Kung z Narodowej Rady ds. Rozwoju Tajwanu dowodzi, iż Tajwan przykłada uwagę do rozwoju współpracy z Polską. Zdaniem Piechowiaka gospodarki Polski i Tajwanu są "pod wieloma względami komplementarne".

- Tajwan pozostaje światowym liderem w dziedzinie nowoczesnych technologii, zwłaszcza półprzewodnikowych. Z drugiej strony Polska jest największą gospodarką regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Polska posiada również zasoby w postaci uczelni technicznych, centrów badawczo-rozwojowych oraz wykwalifikowanej kadry, pozwalające prowadzić pogłębioną współpracę technologiczną z Tajwanem - powiedział wiceszef MRiT.

Jak ocenił Ming-Hsin Kung, "potencjał do współpracy pomiędzy Tajwanem i Polską jest ogromny". Tajwański minister wymienił obszary takie jak zaawansowane technologie, technologie półprzewodników, czy zielona energia, w szczególności zaś energia wodorowa.

REKLAMA

- Wierzę, że bardzo wiele podmiotów, które oferują rozwiązania 5G właśnie w zakresie przekrojowych zastosowań, na przykład inteligentne miasta, będą mogły z tej współpracy i z tych rozwiązań, jakimi Tajwan dysponuje, skorzystać. Mam również ogromną nadzieję na to, że Exatel poprzez współpracę z Chunghwa Telecom będzie mógł pogłębić swoją współpracę z podmiotami azjatyckimi i w większym stopniu wejść na rynki azjatyckie - powiedział Ming-Hsin Kung.

Współpraca obejmuję technologię 5G

Prezes Chunghwa Telecom Shui Yi-Kuo przekazał, iż obecnie firmy są "na początku współpracy, która obejmie technologię 5G, która będzie stosowana w rozwiązaniach dotyczących inteligentnych miast". Wskazał także, że współpraca obejmie m.in. technologię SDN czy technologie optyczne, a także zielone technologie dotyczące zastosowania wodoru.

Wiceprezes Exatela Rafał Magryś poinformował, że sieci Exatela i Chunghwa Telecom "są już połączone".

- Już od jutra można zamawiać usługi duetu Chunghwa Telecom i Exatela, zapewnić bezpieczne połączenie i jeszcze inne usługi, nad którymi pracujemy, dla firm tajwańskich znajdujących się w Polsce i firm polskich znajdujących się na Tajwanie - podsumował Magryś.

REKLAMA

Exatel to polski operator telekomunikacyjny i dostawca usług cyberbezpieczeństwa. Jest spółką pod nadzorem Skarbu Państwa obsługującą m.in. kluczowe dla bezpieczeństwa państwa sieci MSWiA, MON, MSZ oraz krajowych i zagranicznych klientów komercyjnych - m.in. z sektora finansów, energetyki oraz e-commerce.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej