Nowe połączenia kolejowe w aglomeracji wrocławskiej. Przybędzie tras na Dolnym Śląsku
Kolej pasażerska wróci do Środy Śląskiej i Bogatyni. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy na sporządzenie dokumentacji projektowej dla dwóch odcinków dolnośląskich projektów kolejowych na odcinkach Środa Śląska - Wrocław oraz Zgorzelec - Bogatynia.
2023-08-26, 10:45
Inwestycje będą realizowane w ramach rządowego programu Kolej Plus. W marcu tego roku zarządca sieci kolejowej podpisał umowy w tej sprawie z zarządem województwa dolnośląskiego.
Dogodne połączenie dla mieszkańców Bogatyni
Wartość trzech projektów w ramach programu Kolej Plus w województwie dolnośląskim, to około 800 milionów złotych. Inwestycje mają sprawić, że dla ruchu pasażerskiego zostanie przywróconych koło 60 kilometrów tras kolejowych. Dziś umowy na opracowanie dokumentacji podpisano na dwa z trzech projektów zatwierdzonych w ramach programu.
Dojazd z Bogatyni do Zgorzelca szacowany jest na niespełna 50 minut, a do Wrocławia na około dwie godziny.
REKLAMA
Czytaj także w TVP Info: Koparka uderzyła w lokomotywę pociągu Intercity, a inny skład został skierowany na niewłaściwe tory
Podróżni, także osoby mające trudności z poruszaniem się, wygodnie wsiądą do pociągów w ośmiu lokalizacjach: Zgorzelec, Jerzmanki, Sulików, Krzewina Zgorzelecka, Bratków Zgorzelecki, Turoszów, Turoszów Kopalnia i Bogatynia. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 320 milionów złotych.
Nowe połączenia na kolejowej mapie
Z kolei dzięki odbudowie stacji Wrocław Świebodzki oraz budowie drugiego toru w stronę stacji Wrocław Muchobór możliwe będzie uruchomienie nowych połączeń między stolicą regionu a Środą Śląską, Wołowem i Jaworzyną Śląską. Poza odbudową stacji Wrocław Świebodzki przewidywana jest przebudowa posterunku Środa Śląska na stację kolejową, by umożliwić rozpoczynanie i kończenie biegu pociągów.
W efekcie dzięki wprowadzeniu nowych kursów pomiędzy Wrocławiem a Środą Śląską możliwe będzie skrócenie czasu przejazdu z Wrocławia do Legnicy do około 40 minut dla większej liczby pociągów. Przewidywana wartość inwestycji opiewa na 216 milionów złotych.
REKLAMA
Zakończenie prac w 2029 roku
Z Programu Kolej Plus do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje zgłoszone przez samorządy 11 województw: 7 w śląskim, 5 w lubelskim oraz wielkopolskim, po 4 w małopolskim i mazowieckim, 3 dolnośląskim, 2 w łódzkim, po 1 w lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim. Projekty obejmują łącznie 34 wskazane przez wnioskodawców miasta powyżej 10 tysięcy mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Dzięki realizacji Kolei Plus około 1,5 miliona ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej.
- Od września szybciej do Krakowa i Trójmiasta. PKP Intercity zapowiada zmiany w rozkładzie jazdy
- Będzie nowa linia kolejowa na Mazowszu. Pociągi pojadą z Przasnysza do stolicy
Aleksander Pszoniak/IAR/PR24/akg
REKLAMA