Orlen zamierza magazynować CO2 wykorzystując norweskie doświadczenia. Ważna umowa podpisana

Orlen podpisał porozumienie z norweskim Horisont Energi AS dotyczące potencjalnej współpracy przy jednym z najbardziej zaawansowanych projektów magazynowania CO2 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

2023-09-05, 12:10

Orlen zamierza magazynować CO2 wykorzystując norweskie doświadczenia. Ważna umowa podpisana
Norwegia jest jednym z liderów w rozwoju technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Foto: Shutterstock/Konektus Photo

Grupa zamierza zaoferować klientom nowe usługi związane z odbiorem i zarządzaniem przemysłowymi emisjami dwutlenku węgla. Jej przedstawiciele podkreślają, że do rozwoju tych usług Orlen zamierza wykorzystać doświadczenia zebrane na Morzu Barentsa. Norwegia jest jednym z liderów w rozwoju technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.

- Magazynowanie CO2 w Polsce, m.in. pod dnem Morza Bałtyckiego, będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności krajowego przemysłu w branżach obarczonych wysokimi kosztami emisji - powiedział prezes Grupy Daniel Obajtek.

Dodał, że docelowa umowa ma zostać podpisana z norweską firmą w październiku. 

Koszty związane z emisją

Dodał, że efektywne i bezpieczne magazynowanie dwutlenku węgla jest kluczowe dla zachowania konkurencyjności branż, które narażone są na wysokie koszty związane z emisjami. Chodzi na przykład o przemysł hutniczy, nawozowy czy cementownie. 

REKLAMA

Zgodnie ze strategią spółki do 2030 r. Orlen chce mieć możliwość magazynowania lub zagospodarowania 3 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

Posłuchaj

Prezes Orlenu Daniel Obajtek mówi o korzyściach finansowych (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Horisont Energi AS jest właścicielem koncesji na złożu Polaris, na którym wykonano już odwiert potwierdzający możliwość bezpiecznego zatłaczania CO2. Zgodnie z porozumieniem, do 50 proc. udziałów w koncesji i statut operatora tego złoża uzyska PGNiG Upstream Norway - norweska spółka córka Orlenu.

Czytaj także na tvp.info: Pełnomocniczka ds. energii: zimą paliw i energii nam nie zabraknie

Pojemność złoża Polaris jest szacowana na ok. 100 milionów ton dwutlenku węgla.

REKLAMA

Partner projektu Polaris, Horisont Energi, chce uruchomić na północy Norwegii zakłady produkujące amoniak z wykorzystaniem wodoru wytwarzanego z gazu ziemnego.

Czytaj także w i.pl: Znamy siedem wstępnych lokalizacji dla "małego atomu". PKN Orlen stawia na tanią i czystą energię

W procesie tym powstają znaczne ilości dwutlenku węgla, które Horisont Energi planuje magazynować, aby ograniczyć emisje. Dzięki temu projekt zatłaczania CO2 do złoża Polaris, do którego przystępuje Grupa ORLEN, będzie miał zapewniony popyt na oferowaną usługę.

Posłuchaj

Prezes Orlenu Daniel Obajtek mówi, że pod dnem morza spółka będzie zatłaczać komercyjnie CO2 (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej