more_horiz
Gospodarka

Pomoc dla producentów rolnych. Komisarz Wojciechowski: 200 mln zł środków dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 13:37
Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że Polska otrzyma znaczącą pomoc publiczną w wysokości około 200 milionów złotych. 
Środki będą przeznaczone dla producentów rolnych, którzy w związku z agresją Rosji na Ukrainę, nie otrzymali zapłaty za kukurydzę
Środki będą przeznaczone dla producentów rolnych, którzy w związku z agresją Rosji na Ukrainę, nie otrzymali zapłaty za kukurydzęFoto: Shutterstock/Nolanberg11

Środki finansowe zostaną przeznaczone dla producentów rolnych, którzy w związku z agresją Rosji na Ukrainę, nie otrzymali zapłaty za kukurydzę.

"Kolejna znacząca pomoc publiczna dla Polski, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, została zatwierdzona w kwocie 44,7 mln euro (200 mln zł)" - napisał Janusz Wojciechowski na platformie X.

Ochrona rynku rolnego

Na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, odnosząc się do zakazu importu ukraińskiego zboża tłumaczył, że w UE są przepisy traktatowe, a w konsekwencji jest rozporządzenie nr 348 z 2015 r., które w nadzwyczajnych sytuacjach pozwala krajowi członkowskiemu chronić swój rynek i dokonywać tego rodzaju decyzji, jakie podjął polski rząd. 

W piątek wieczorem Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Również w piątek polski rząd bezterminowo zakazał wwozu ukraińskiego zboża oraz śruty.

Jak podkreślił gość audycji, "polski rząd twardo stoi na stanowisku, że ma prawo nie doprowadzić do destabilizacji rynku".

Czytaj także na niezalezna.pl: Minister Telus o wsparciu dla rolników. "Jesteśmy z nimi zawsze, nie tylko na dożynkach"

- Dość powiedzieć, że te dane są szokujące, ale to są twarde dane - jeżeli chodzi o kukurydzę, to w 2022 r. jej napływ z Ukrainy, był ponad 300 razy wyższy niż w 2021 r. A jeżeli chodzi o pszenicę, to w tych czterech miesiącach tego roku, kiedy nie obowiązywało embargo był on ponad 600 razy wyższy niż w analogicznych czterech miesiącach 2022 r. - wyjaśnił.

Czytaj także na TVP Info: Embargo na ukraińskie zboże. Chróścikowski: KE nie powinna niszczyć europejskiego rynku

Ukraińskie władze zapowiadają pozew

- Kijów zapowiada, że pozwie Polskę, Węgry i Słowację w związku z odmową zniesienia embarga na ukraińskie produkty rolne - powiedział wiceminister gospodarki i rolnictwa Ukrainy Taras Kaczka w wywiadzie dla "Brussel Playbook" Politico.

- Decyzja Ukrainy odbije się niedobrym echem w Polsce i Ukraina musi mieć tego świadomość. Nasza decyzja nie jest wymierzona w Ukrainę, jest podyktowana ochroną polskiego rolnika i ochroną interesu Polski, bo to jest dla nas najważniejsze - powiedział poseł PiS Radosław Fogiel. 

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl

REKLAMA