Fuzja CPK i PPL. Obie spółki tworzą już jedną grupę kapitałową

Pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała wniósł akcje spółki Polskie Porty Lotnicze do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Konsolidacja ma zapewnić spójny rozwój polskiego sektora lotniczego. 

2023-09-22, 09:47

Fuzja CPK i PPL. Obie spółki tworzą już jedną grupę kapitałową
Oprócz linii LOT, swoje rejsy do Tel-Awiwu odwołały lub zawiesiły m.in. Air France, Lufthansa, British Airways, Wizz Air, czy American Airlines. Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

W ten sposób spółka PPL dołączyła do Grupy Kapitałowej CPK skupiającej główne aktywa i procesy inwestycyjne dla infrastruktury lotniskowej w Polsce. Proces przekształceń w PPL został zakończony. Grupa CPK będzie odpowiedzialna za koordynację i pozyskiwanie finansowania dla zadań inwestycyjnych związanych z budową nowego lotniska przesiadkowego.

Centralny Port Komunikacyjny to spółka przygotowująca między innymi budowę nowego portu lotniczego, dla którego posiada już gotowy projekt, wydaną decyzję środowiskową. Plan Generalny, uzgodnienia lotnicze i wykupionych ponad 1000 hektarów nieruchomości. CPK to także inwestor kolejowy przygotowujący budowę około 2 000 kilometrów Kolei Dużych Prędkości, z czego dla około 500 kilometrów trwa już zaawansowane projektowaniem.

Polskie Porty Lotnicze są właścicielem i zarządcą między innymi Lotniska Chopina w Warszawie oraz portów lotniczych w Radomiu i Zielonej Górze. Posiadają też udziały w większości portów regionalnych w Polsce - w Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie.

Powstała silna grupa kapitałowa

- Włączenie PPL do CPK przyniesie liczne pozytywne rezultaty. Po pierwsze, w ten sposób powstała silna grupa kapitałowa, która zarządza najważniejszymi państwowymi aktywami lotniskowymi. Po drugie, dzięki dokonanej konsolidacji Grupa Kapitałowa CPK będzie dominowała w naszym regionie Europy. Po trzecie, ten ruch usprawni budowę infrastruktury CPK, która zapewni kontynuację funkcji Lotniska Chopina w nowym miejscu, w lepszym standardzie i gwarantując zwiększenie liczby miejsc pracy - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

REKLAMA

Konsolidacja PPL i CPK doprowadziła do skupienia w jednej grupie kapitałowej kompetencji i odpowiedzialności w zakresie planowania i zarządzania krajową infrastrukturą lotniskową. Podobne rozwiązania w zakresie zarządzania lotniskami działają m.in. w Szwecji i Francji.  

Rozwój polskiego sektora lotniczego

- Przejęcie kontroli nad PPL zapewnia spójny rozwój polskiego sektora lotniczego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie lepiej zintegrować działalność inwestycyjną i cele programu CPK, przygotować się do przeniesienia ruchu cywilnego i sprawdzić technologie, które zostaną następie zastosowane na nowym lotnisku - powiedział Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Wejście PPL w struktury Grupy Kapitałowej spółki CPK to realizacja zapisów Ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK i dopełnienie procesu, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku. W kwietniu tego roku dokonało się przekształcenie PPL spółkę prawa handlowego Tym samym PPL odszedł od archaicznej formuły przedsiębiorstwa państwowego.

Zobacz również w i.pl: Znamy szczegóły CPK. Terminal o powierzchni czterech wieżowców. W środku bujna zieleń i nowe technologie

REKLAMA

- Dzięki integracji z CPK powstała grupa, która może w pełni wykorzystać położenie geograficzne Polski i potencjał rozwijającego się rynku lotniczego w tej części Europy. Na Lotnisku Chopina pracują dziś najwyższej klasy fachowcy z unikalną wiedzą w specjalistycznych obszarach usług, która może zostać wykorzystana także na rzecz powstającej infrastruktury lotniskowej - powiedział Stanisław Wojtera, prezes PPL.

Czytaj także w tvp info: Bez CPK nie będziemy liderem naszego regionu

Wniesienie do CPK akcji spółki PPL o wartości 6,4 miliarda złotych i ubiegłotygodniowa emisja przez Ministerstwo Finansów obligacji dla spółki CPK o wartości 3,6 miliarda złotych  podwyższyły jej kapitał zakładowy do kwoty blisko 11,5 miliarda złotych. Wszystkie nowoutworzone udziały zostały objęte przez Skarb Państwa. Środki z emisji obligacji posłużą do kontynuacji przygotowań, projektowania i budowy CPK.

Czytaj także: 

IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze