Kwestia emerytur dla Ukraińców. Bosak w trakcie debaty wprowadzał w błąd

Przedstawiciel Konfederacji podczas debaty wyborczej w TVP, Krzysztof Bosak, oświadczył, że Ukraińcy mogą zdobyć znacznie wyższą minimalną emeryturę, pracując jedynie przez jeden dzień w Polsce, osiągając wiek emerytalny i deklarując Polskę jako swoje miejsce zamieszkania. Jednakże to stwierdzenie jest wyraźnie zbyt uproszczone, a rzeczywistość ma o wiele bardziej złożony charakter. 

2023-10-10, 16:48

Kwestia emerytur dla Ukraińców. Bosak w trakcie debaty wprowadzał w błąd
Krzysztof Bosak wprowadził widzów debaty w błąd odnosząc się do świadczeń emerytalnych dla Ukraińców.Foto: PAP/ Radek Pietruszka

Bosak używał terminu "polscy podatnicy", ale ważne jest podkreślenie, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie wypłaca pełnych emerytur Ukraińcom, którzy wcześniej pracowali na Ukrainie.

Emerytura po jednym dniu pracy? Symboliczna

ZUS jest odpowiedzialny za wypłacanie emerytur w proporcji do okresów ubezpieczenia w Polsce, podczas gdy ukraińska instytucja emerytalna uwzględnia pracę na Ukrainie.

Oznacza to, że im krótszy okres pracy w Polsce, tym niższa będzie emerytura z ZUS. Przykładowo, po jednym dniu pracy i spełnieniu pozostałych warunków, emerytura taka byłaby naprawdę symboliczna.

Tak wytłumaczył to zagadnienie ZUS na swojej stronie internetowej: "Inną zasadą, na której oparto tę i inne tego typu umowy dwustronne, jest zasada sumowania okresów emerytalnych. Pozwala ona na uwzględnienie okresów zatrudniania przy nadaniu uprawnień np. do minimalnej emerytury. W takim przypadku zsumowane zostaną  polskie i ukraińskie okresy pracy, ale - co bardzo istotne – wyrównanie świadczenia do kwoty minimalnej emerytury nastąpi od kwoty zsumowanych świadczeń wypracowanych w Polsce i na Ukrainie. Dla przykładu: jeżeli obywatel Ukrainy przepracuje 15 lat w ojczyźnie i 10 lat w Polsce,  osiągnie okres uprawniający do minimalnej emerytury (od 1 października w Polsce  wynoszący 25 lat dla mężczyzn). Następnie zsumowane zostanie świadczenie wypracowane na Ukrainie. Warunkiem wypłacanie minimalnej emerytury  przez ZUS obywatelom Ukrainy jest ich stałe zamieszkanie na terytorium Polski".

REKLAMA

Minimalna emerytura a dodatek

Ponadto, politycy z Konfederacji często mylą minimalną emeryturę z dodatkiem do minimalnej emerytury dla obcokrajowców, choć istnieje między nimi istotna różnica. Jeśli emerytura oparta na pracy w polskim ZUS i ukraińskim odpowiedniku jest niższa niż minimalna polska emerytura, to polski ZUS dopłaca różnicę jako dodatek, aby osiągnąć minimalną polską emeryturę.

Na przykład, jeśli emerytura z Ukrainy wynosi 100 złotych, a z Polski 400 złotych, polski ZUS dopłaci 1088,44 złotych, aby osiągnąć minimalną polską emeryturę (aktualnie wynosi 1588,44 złotych). Jednakże to nie wynika z umowy polsko-ukraińskiej, ale z zasady równego traktowania przyjętej przez ZUS, która stosuje te same regulacje do wszystkich uprawnionych do polskich emerytur zgodnie z polskim prawem, niezależnie od ich obywatelstwa.

Warto zaznaczyć, że koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w UE na podobnych zasadach pozwala Polakom na korzystanie z sumowania okresów przepracowanych w Polsce i w Unii Europejskiej. Mimo różnic w poziomie wynagrodzeń i świadczeń między poszczególnymi krajami nie zaobserwowano masowego wykorzystywania tego mechanizmu do korzystania z wyższych świadczeń poza granicami kraju.

Inne zasiłki

W Polsce obywatele Ukrainy otrzymują szereg świadczeń socjalnych od marca 2022 roku, w tym m.in. świadczenie wychowawcze 500+. Jednakże, rząd Polski nie planuje przedłużać przepisów dotyczących wsparcia dla Ukraińców, które wygasną na początku przyszłego roku. 

REKLAMA

Dotychczas ZUS wstrzymał wypłatę 18 tysięcy świadczeń wychowawczych dla obywateli Ukrainy od czerwca 2023 roku, którzy wyjechali z Polski.

ZUS ma ustawowy obowiązek wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego dla uchodźcy z Ukrainy od razu po jego wyjeździe z Polski. Obywatel Ukrainy nie traci legalności pobytu w Polsce, a wypłata świadczenia jest wznawiana łącznie z wyrównaniem za wstrzymany miesiąc, o ile są spełnione pozostałe warunki uprawniające do tego świadczenia.

Niedawno rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że ma nadzieję, iż nie będzie potrzeby przedłużania pomocy finansowej dla Ukraińców w Polsce. - Rozwiązania, które były przyjęte po wybuchu wojny, mają charakter czasowy i tyle mogę powiedzieć. Oczywiście, czym innym jest kwestia obowiązywania rozwiązań, takich jak dla każdego innego, każdej osoby, która pracuje na przykład na terenie Polski, jest nie jest obywatelem Polski, a czym innym specjalne rozwiązania dla Ukrainy - stwierdził.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej