more_horiz
Gospodarka

Umorzenie długu Centrum Zdrowia Dziecka. Minister Buda: decyzja była konieczna

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 15:11
Decyzja o umorzeniu 88 mln zł długu Centrum Zdrowia Dziecka była konieczna, ponieważ dalsza spłata odbiłaby się negatywnie na działalności medycznej Instytutu - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Minister Buda: decyzja o umorzeniu długu była konieczna, ponieważ jego dalsza spłata odbiłaby się negatywnie na działalności medycznej Instytutu
Minister Buda: decyzja o umorzeniu długu była konieczna, ponieważ jego dalsza spłata odbiłaby się negatywnie na działalności medycznej InstytutuFoto: PAP

W poniedziałek szef MRiT podjął decyzję o umorzeniu 88 mln zł długu Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Decyzja była konieczna

"Decyzja o umorzeniu długu była konieczna, ponieważ jego dalsza spłata odbiłaby się negatywnie na działalności medycznej Instytutu, a do tego dopuścić nie możemy" - wyjaśnił minister.

Zaznaczył, że Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" jest szczególną instytucją, realizującą unikalne procedury medyczne i ratującą zdrowie i życie małych pacjentów z całej Polski.

Jak podano w informacji resortu, Instytut otrzymał 100 mln zł pożyczki na podstawie umowy z 21 grudnia 2015 r. o udzieleniu wsparcia niebędącego pomocą publiczną ze środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Środki miały zostać przeznaczone na optymalizację zatrudnienia, zadłużenia i zasobów majątkowych oraz zwiększenie efektywności prowadzonej działalności.

12 października 2023 r. Instytut wystąpił do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z wnioskiem o umorzenie pozostałej do spłacenia części kwoty pożyczki - 88 333 338 zł, uzasadniając wniosek trudną sytuacją finansową, ważnym interesem dłużnika oraz ważnym interesem publicznym.

Umorzenie zgodnie z prawem

Resort napisał, że minister Buda decyzję o umorzeniu, podjął powołując się na ustawę o finansach publicznych, która wskazuje, że należności mające charakter cywilno-prawny mogą być umarzane w całości w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym. Zastosowanie ulgi w takim przypadku następuje na podstawie przepisów prawa cywilnego. "W przypadku Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie te przesłanki zostały wypełnione" - wskazano.

Zaznaczono, że Instytut pełni szczególną rolę w systemie opieki zdrowotnej w Polsce. Jest to ośrodek wysokospecjalistyczny, udzielający świadczeń w niemal wszystkich dziedzinach medycyny, zarówno w lecznictwie szpitalnym, jak i ambulatoryjnym. Swoją pomocą obejmuje dzieci z całego kraju, a w wielu przypadkach jest jedynym podmiotem realizującym unikalne procedury lecznicze. Jako jeden z głównych ośrodków pediatrycznych w kraju jest niezwykle istotnym elementem państwowego systemu ochrony zdrowia.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk