Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o stopach procentowych w Polsce
Stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziome. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Wysokość stóp ma wpływ między innymi na oprocentowanie kredytów w złotych.
2024-01-09, 14:40
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
W środę 10 stycznia o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Decyzje RPP
W grudniu 2023 r. RPP utrzymała stopy proc. na niezmienionym poziomie 5,75 proc. W październiku 2023 r. RPP obniżyła stopy o 25 pkt. baz., po cięciu we wrześniu o 75 pkt. baz.
Od września 2022 r. przez rok RPP utrzymywała stopy na najwyższym od ponad 20 lat poziomie (referencyjna 6,75 proc.), po 11 z rzędu podwyżkach łącznie o 665 pkt. baz. Było to najszybsze tempo podwyżek stóp w historii RPP.
REKLAMA
W trakcie pandemii koronawirusa wiosną 2020 r. RPP ścięła główną stopę do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. Przed pandemią, do marca 2020 r., przez 5 lat stopa referencyjna utrzymywana była na poziomie 1,50 proc.
Zdaniem ekonomistów
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że prawdopodobnie członkowie Rady zdecydowali się utrzymać dotychczasowy poziom stóp z powodu niepewności co do kształtowania się inflacji w tym roku.
Monika Kurtek powiedziała, że w nadchodzących miesiącach obniżka stóp jest możliwa, ale nie jest przesądzona. Wiele zależy od marcowej projekcji inflacji i wzrostu gospodarczego. Opracowywany przez ekspertów NBP dokument jest jednym z najważniejszych opracowań, na podstawie których członkowie Rady podejmują decyzje o wysokości stóp.
W ocenie PIE Rada czeka na nowe dane ekonomiczne oraz marcową projekcję inflacji, aby podjąć kolejne decyzje. Istotne będą również działania innych banków centralnych, w tym EBC.
REKLAMA
"W nadchodzących miesiącach spodziewamy się dalszego spadku inflacji, co stworzy przestrzeń do kolejnych obniżek stóp procentowych. Oczekiwania inflacyjne konsumentów osiągnęły najniższy poziom od lat. W grudniu wskaźnik GUS spadł do 12 punktów, co stanowi prawie trzykrotny niższy wynik w porównaniu z poprzednim rokiem" - dodano w komentarzu.
PIE wskazuje, że na początku roku często dochodzi do aktualizacji cen wielu towarów i usług. Jeżeli w pierwszym kwartale potwierdzi się hamowanie presji cenowej - wskaźnik inflacji prawdopodobnie będzie niższy, niż wskazywała projekcja w październiku.
"W takim przypadku Rada może rozważyć kolejną obniżkę stóp procentowych. W 2024 roku RPP najprawdopodobniej dokona dwóch lub trzech. Rynki finansowe przewidują, że pierwsze obniżki stóp będą w marcu, kiedy zostanie przedstawiona najnowsza projekcja NBP. Cykl będzie kontynuowany. Oczekujemy, że do końca 2024 roku stopa referencyjna NBP osiągnie poziom 4,75 proc." - dodano.
Posłuchaj
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA