50 mld euro wsparcia dla Ukrainy? Szłapka liczy na porozumienie na unijnym szczycie

Liczymy na to, że na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej kraje Wspólnoty osiągną porozumienie ws. zapewnienia Ukrainie 50 mld euro wsparcia - powiedział minister ds. UE Adam Szłapka. Dodał, że w przypadku ponownego sprzeciwu Węgier szukane będzie porozumienie w gronie 26 państw UE.

2024-01-25, 16:35

50 mld euro wsparcia dla Ukrainy? Szłapka liczy na porozumienie na unijnym szczycie
Osiągnięcie porozumienia ws. wsparcia Ukrainy będzie najważniejszym zadaniem nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej.Foto: Twitter/@ZelenskyyUa

Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej Szłapka przedstawił informację Rady Ministrów o posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się 1 lutego.

Główne zadanie szczytu

Przypomniał, że szczyt będzie kontynuacją posiedzenia z grudnia ub.r., kiedy przywódcy UE zgodzili się rozpocząć rozmowy akcesyjne z Ukrainą, ale - ze względu na sprzeciw Węgier - nie uzgodnili rewizji wieloletnich ram finansowych UE, co dawałoby zielone światło do przekazanie Ukrainie 50 mld euro wsparcia.

Zobacz również:

Szłapka podkreślił, że osiągnięcie porozumienia ws. wsparcia Ukrainy będzie najważniejszym zadaniem nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej. - Celem Polski jest zapewnienie Ukrainie stabilnego i przewidywalnego wsparcia. Chodzi o 50 mld euro na cztery lata. Celem jest, by wsparcie zostało zagwarantowane jako trwałe, by nie było co roku renegocjowane - wskazał. Dodał, że podczas szczytu możliwe jest też poruszenie kwestii pomocy humanitarnej dla Ukrainy w wysokości 5 mld euro.

Węgry gotowe na kompromis?

- Chodzi o to, by nie otwierać całej dyskusji od nowa, ale by się udało porozumieć w gronie 27 państw. Ze strony Węgier pojawiają się sygnały o gotowości kompromisu w tej sprawie, co z punktu widzenia Polski jest optymalnym rozwiązaniem. Jeśli nie dojdzie do takiego porozumienia, to jest alternatywa i poszukiwanie porozumienia w gronie 26 państw, ale trwają prace nad tym, by to porozumienie zostało osiągnięte w gronie 27 państw - powiedział minister ds. UE.

REKLAMA

Czytaj również:

Wyjaśnił, że wsparcie zostanie pokryte z dodatkowych składek członkowskich i przesunięć wewnętrznych w budżecie UE.

Postulat Polski

Poinformował, że postulatem Polski jest też zwiększenie zdolności produkcyjnych przemysłu zbrojeniowego krajów UE.

Podczas grudniowego szczytu UE Węgry zablokowały przyjęcie nowego wsparcia budżetowego UE dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. 1 lutego w Brukseli odbędzie się specjalny szczyt Rady Europejskiej, na którym ma zostać podjęta próba znalezienia kompromisu w sprawie pakietu wsparcia dla Kijowa.

REKLAMA

IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej