more_horiz
Wiadomości

UE zgodziła się przedłużyć ochronę dla uchodźców z Ukrainy. Polska naciskała na otrzymanie dodatkowych środków

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 17:18
Unijne kraje zgodziły się na przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy do marca 2025 roku. Decyzję podjęli ministrowie spraw wewnętrznych 27-mki w Brukseli. Polska poparła decyzję, ale uważała, że Komisja najpierw powinna zagwarantować rezerwę budżetową dla krajów, które przyjęły uciekinierów wojennych zza wschodniej granicy.
UE zgodziła się przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy
UE zgodziła się przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z UkrainyFoto: Damian Pankowiec / Shutterstock.com

Przepisy o tymczasowej ochronie gwarantują uchodźcom z Ukrainy takie same prawa, które mają obywatele Unii do pracy, edukacji, opieki społecznej, służby zdrowia, czy zakwaterowania. O ich przedłużeniu poinformował Fernando Grande-Marlaska, minister spraw wewnętrznych Hiszpanii, która w tym półroczu kieruje pracami Unii.

- Około czterech milionów obywateli Ukrainy, głównie kobiet ma obecnie tymczasową ochronę w Europie. To jest manifestacja solidarności Unii Europejskiej - powiedział hiszpański minister.

Polska naciskała na finansowe wsparcie

Podczas obrad Polska sugerowała przełożenie decyzji argumentując, że przepisy wygasają w marcu przyszłego roku i jest jeszcze czas, by je przedłużyć, a w tym czasie Komisja powinna przedstawić konkretny plan finansowego wsparcia krajów, które przyjęły uchodźców z Ukrainy.

Ale większość państw opowiedziała się za politycznymi uzgodnieniami już teraz i uruchomieniem procedur finalizujących przedłużenie tymczasowej ochrony do marca 2025 roku.

Zobacz na TVP Info: Kryzys migracyjny. „Il Giornale”: podwójna gra Francji, Austrii i Niemiec

Czytaj także:

Zobacz również Szymon Szynkowski vel Sęk w Polskim Radiu:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także