Polska na czele pomocy Ukrainie. Niemiecki instytut: wsparcie wyniosło 3,78 proc. PKB

Według danych niemieckiego Kiel Institute for the World Economy, biorąc pod uwagę całkowitą pomoc wyrażoną w PKB, na czoło państw wspierających Ukrainę wysuwa się Polska. Całkowita pomoc dla Ukrainy wyniosła w naszym przypadku aż 3,78 proc. PKB. Zdecydowana większość, bo 2,51 proc., przypadła na pomoc uchodźcom.

2023-09-20, 11:33

Polska na czele pomocy Ukrainie. Niemiecki instytut: wsparcie wyniosło 3,78 proc. PKB
Polska pomoc dla Ukrainy została oszacowana na 4,3 mld euro - w tym 3 mld euro pomocy wojskowej, 0,92 mld euro pomocy finansowej i 0,35 mld euro pomocy humanitarnej. Foto: shutterstock.com

Jak podkreśla serwis obserwatorgospodarczy.pl, Kiel Institute for the World Economy był wielokrotnie krytykowany za swoją metodykę. Chodzi m.in. o to, że wliczana jest jedynie oficjalnie potwierdzona pomoc. Taka metoda zaniżała datki ze strony polskiego rządu, który często nie przyznaje się oficjalnie do wysłania pomocy dla Ukrainy.

"Inną kontrowersją jest fakt, że pod uwagę brane są deklaracje, a nie zrealizowane wsparcie. To sprawia, że państwa, które zapowiadają swoją pomoc wcześniej, mają realnie zawyżoną wartość pomocy. Tymczasem te kraje, które o fakcie pomocy dla Ukrainy informują później (np. po dostarczeniu sprzętu wojskowego), mają względem innych krajów zaniżone kwoty" - czytamy.

Jeśli chodzi o to, które rządy zadeklarowały największą pomoc, to na pierwszym miejscu znalazła się Unia Europejska. Unijne instytucje zadeklarowały pomoc na poziomie 84,8 mld euro. Zdecydowana większość tej pomocy, to pomoc finansowa (77,1 mld euro). Wielkość pomocy militarnej wyniosła 5,6 mld euro, a pomoc humanitarna to 2,1 mld euro.

Drugie miejsce zajął rząd Stanów Zjednoczonych. Mówmy tutaj o pomocy rzędu 69,5 mld euro. Z tej kwoty, aż 42,1 mld euro to pomoc wojskowa. Podium zamykają Niemcy, którzy zadeklarowali 20,9 mld euro pomocy. Zdecydowana większość, bo 17,1 mld euro, to pomoc wojskowa. Pomoc humanitarna to 2,5 mld euro, a finansowa 1,3 mld euro.

REKLAMA


Międzynarodowa pomoc dla Ukrainy Międzynarodowa pomoc dla Ukrainy

Na prowadzanie wysuwa się Polska

"Wśród największych donatorów znajdziemy także Wielką Brytanią, Norwegię, Japonię i Kanadę. Na 8. pozycji znalazła się Polska. Polska pomoc dla Ukrainy została oszacowana na 4,3 mld euro - w tym 3 mld euro pomocy wojskowej, 0,92 mld euro pomocy finansowej i 0,35 mld euro pomocy humanitarnej" - podaje portal i podkreśla, że "mówimy tutaj jedynie o bezpośredniej pomocy rządowej dla Ukrainy. W tę kwotę wliczona nie jest choćby kwota, jaką wydaliśmy na pomoc uchodźcom, którzy znaleźli się w Polsce".

Okazuje się, że pod tym względem, na prowadzanie wysuwa się Polska. Całkowita pomoc dla Ukrainy wyniosła w naszym przypadku aż 3,78 proc. PKB. Zdecydowana większość, bo 2,51 proc., przypadła na pomoc uchodźcom. UE dołożyła do tego 0,57 proc. PKB.

Z drugiej strony - jak podał serwis defence24.pl - wartość polskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy przekroczyła 3 mld euro, czyli ponad 13,3 mld zł. Oznacza to znaczny wzrost w ciągu ostatnich kilku miesięcy, bo w kwietniu 2023 r. resort obrony informował o przekazaniu pomocy o wartości 2,5 mld euro.

Pakiet udogodnień i pomoc humanitarna

Jeszce przed wakacjami, minister finansów Magdalena Rzeczkowska w dyskusji think-tanku Atlantic Council w Waszyngtonie, przyznała, że Polska wydała łącznie na pomoc Ukrainie ok. 50 mld zł, tj. 2 proc. polskiego PKB.

REKLAMA

Podkreśliła, że wydatki te są konieczne, bo Ukraina walczy za przyszłość Polski. Szefowa resortu finansów wymieniła cały szereg sposobów pomocy - od przyjęcia uchodźców i uchwalenia dla nich pakietu udogodnień, przez pomoc humanitarną i wojskową.

PR24.pl, obserwatorgospodarczy.pl, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej