Biografia karpia: zaczyna się od trawy

Święta tuż, tuż… Na stole królował będzie karp. Na świecie odławia się ok. 200 tys. ton karpia rocznie. W Polsce stanowi połowę odławianych ryb słodkowodnych.

2013-12-10, 21:37

Biografia karpia: zaczyna się od trawy
. Foto: Wikimedia Commons CC

Posłuchaj

Jak rośnie karp mówi dr Mariusz Teodorowicz, hodowca ryb i ichtiolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego /Red. Robert Lesiński (PR Olsztyn/
+
Dodaj do playlisty

– Karp, którego mamy na stole, jest karpiem wyprodukowanym w 100% w warunkach sztucznych. Są dwie technologie rozrodu:  rozród naturalny, czyli zalewa się łąki ze słodką trawą wodą, którą ogrzewa się od ok. 20 stopni i w tych warunkach karp odbywa tarło. Na tym tarlisku zostaje wylęg –  tłumaczy dr Mariusz Teodorowicz, hodowca ryb i ichtiolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W nocy spuszcza się wodę z tarlisk, zdejmuje się tarlaki i wykorzystując niemal 100-procetową wilgotność powietrza, odławia się wylęg prawie na sucho z trawy. Ta technologia już u nas ginie, została wyparta poprzez rozród sztuczny.

Sztuczny wylęg karpia

Rozród sztuczny polega na tym, że są reproduktory. Jako tarlaki karpia wychodzą ryby powyżej 5 kg, jako ryby 4- czy 5-letnie lub starsze. – Z tych ryb, przy stymulacji hormonalno-termicznej, uzyskujemy ten sam efekt, który uzyskuje się w naturze. Inkubacja odbywa się najczęściej w słojach Weissa, po kilku dniach jest wylęg karpia. Jest on mikroskopijny, ryba waży miligram i jest ledwie widoczna. Ze względu na tak małe rozmiary karp jest w stanie pobierać wyjątkowo małej wielkości pokarm. Dlatego najczęściej te ryby trafiają do przygotowanych uprzednio stawów – wyjaśnia dr Mariusz Teodorowicz.

Kolejny etap: lipcówka

Następnym etapem jest tzw. lipcówka. To jest ryba od 0,5 do 1 grama. Taką lipcówkę obsadza się do stawów, które nazywają się stawami przesadkowymi drugimi. W tych stawach następuje wzrost karpia do narybku jesiennego. Ten narybek ma 30-60 gramów.

REKLAMA

Na jesieni stawy te są odławiane i ryby trafiają do zimochowu. Jest to staw, który zabezpiecza przepływ wody, niezbyt duży, bo ryby podczas zimy tracą energię i masę ciała. Na wiosnę, gdy puszczają lody, większe stawy są napełniane wodą i tam produkuje się ryby w kolejnym etapie. W Polsce cykl produkcji karpia jest cyklem  2. albo 3-letnim.

Opr. MB

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej