Woda z kranu lepsza niż butelkowana
Jakość wody w Polsce w ostatnich latach poprawiła się i to znacznie. Również dostęp do niej można uznać za powszechny. Te wyniki osiągnięto m.in. dzięki nowoczesnym inwestycjom za pieniądze otrzymane z Unii Europejskiej.
2013-12-22, 14:09
Posłuchaj
Woda jest coraz lepsza, bo inwestuje się w kosztowne urządzenia. Choć ostatnio, niestety też podrożała. – Ceny we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce zaczynają odzwierciedlać ogromny postęp technologiczny i techniczny, jaki się dokonał na przestrzeni ostatnich 15 lat w jakości produkowanej przez wodociągi wody. Nowoczesne technologie są w Polsce nie tylko drogie w zakupie, ale także drogie w eksploatacji, stąd wzrastające ceny wody odzwierciedlają postęp technologiczny, za który wszyscy musimy zapłacić – wyjaśnia Roman Bugaj, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
Czy woda będzie coraz droższa
Obecnie większość zakładów wodociągowych, na pewno warszawskie wodociągi, mają gros zaplanowanych modernizacji już za sobą. Te instalacje pozostaje obecnie tylko amortyzować i utrzymywać tak, aby one działały. Trzeba także obsługiwać zadłużenie, które zostało zaciągnięte na sfinansowanie części tej instalacji.
Znakomita jakość wody?
– Jakość wody produkowanej w Warszawie jest znakomita, ponieważ wiele pracy wkładamy w to, żeby osiągnąć produkt najwyższej jakości. W Warszawskich Filtrach, które nieprzerwanie od 127 lat uzdatniają wodę, ten proces ma aż 8 etapów. Jest to jeden z najbardziej złożonych procesów uzdatniania wody w Europie. Problem tkwi w instalacjach wewnętrznych, czyli w rurach, które są położone w naszych budynkach – podkreśla Roman Bugaj z MPWiK.
Czyli to, co dochodzi do budynków – jest najwyższej jakości, natomiast potem jest różnie, ale jest to już w gestii administratorów lub mieszkańców.
REKLAMA
Świadomie oszczędzamy
Inną kwestią jest spadające zużycie wody. Od lat 80., kiedy panowała w Polsce rabunkowa gospodarka wodna, wszyscy nauczyliśmy się oszczędzać wodę i korzystać z niej racjonalnie. Traktujemy ją jako bardzo cenny zasób naszego środowiska, a nie jak coś, co nam się należy. Od lat 80. obserwujemy spadek zużycia wody w aglomeracji warszawskiej aż o połowę. Obecnie są to spadki na niewielkim poziomie, 1 do 2 proc. rocznie.
Mineralna czy z kranu
Woda mineralna zawiera minerały, które nie są dobre w nadmiarze. – Natomiast woda wodociągowa ma średni stopień mineralizacji, głównie mówimy tu o solach wapnia i magnezu, a jednocześnie jest dużo tańsza od wód butelkowanych – tłumaczy Roman Bugaj, rzecznik prasowy MPWiK.
Litr wyprodukowanej wody w Warszawie kosztuje pół grosza, a butelkowanej dużo więcej.
Aleksandra Tycner/MB
REKLAMA