Rząd zapowiada obowiązkowe alkomaty w każdym samochodzie. Jakie urządzenie kupić?

Po ostatnich tragicznych wypadkach z udziałem pianych kierujących rośnie zainteresowanie alkomatami. Dystrybutorom tych urządzeń pomógł także premier zapowiadając obowiązkowe posiadanie alkomatu w każdym samochodzie.

2014-01-08, 12:23

Rząd zapowiada obowiązkowe alkomaty w każdym samochodzie. Jakie urządzenie kupić?
Policyjna kontrola trzeźwości kierowców. Foto: policja.pl

Posłuchaj

Przedstawiciel jednego z największych w Polsce importerów alkomatów Bartosz Danielewicz (IAR): Większe zainteresowanie alkomatami?
+
Dodaj do playlisty

Przedstawiciel jednego z największych w Polsce importerów alkomatów Bartosz Danielewicz wyjaśnia, że pytań o nie jest coraz więcej. Rozmówca szacuje, że zainteresowanie alkomatami jest o około 20 procent większe niż zwykle. Ceny alkomatów zaś mogą pójść w górę.

Klienci szczególnie często pytają się o te urządzenia od czasu ostatnich tragicznych wypadków, do których doszło na polskich drogach.

Jednorazowy czy elektroniczny

Jak wyjaśnia rozmówca wybierając alkomat musimy zastanowić się nad tym jak często chcemy z niego korzystać. Jeżeli zamierzamy korzystać z nich raz na kilka miesięcy wtedy możemy sobie pozwolić na najtańszy, jednorazowy alkomat za kilka złotych. W przypadku, gdy zamierzamy dokonywać pomiarów co kilka dni, zdaniem dystrybutora, warto zainwestować w elektroniczne urządzenie, które co pół roku należy kalibrować.

Alkomat w każdym samochodzie

Za rok wszyscy w samochodach będziemy musieli mieć alkomaty. To jedna ze zmian w przepisach proponowanych przez rząd po serii tragicznych wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. Propozycję tą ogłosił wczoraj premier Donald Tusk.

REKLAMA

Alkomaty zdrożeją?

Ceny alkomatów mogą pójść w górę. To efekt większego zainteresowania urządzeniami po ostatnich wypadkach na drodze z udziałem nietrzeźwych kierujących oraz zapowiedzi obowiązkowego posiadania alkomatów w samochodach.
Ekonomista Marek Zuber, który był gościem Polskiego Radia 24 powiedział, że musimy się liczyć ze wzrostem cen urządzeń do pomiaru ilości alkoholu w organizmie. Stanie się tak, ponieważ producenci nie będą w stanie wyprodukować dostatecznej liczby alkomatów, która zaspokoiłaby popyt. Ekspert ocenia, że również importerzy będą chcieli zarobić na większym zainteresowaniu tymi urządzeniami.

Marek Zuber przypomina, że rządowe pomysły wpływają czasami na przychody różnych branż. Gość PR 24 przypomniał wprowadzenie obowiązku posiadania gaśnic w każdym aucie. Wówczas na większe przychody mogli liczyć ich producenci oraz osoby zajmujące się ich legalizacją.
abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej