W marcu resort finansów oferuje 25 mln obligacji detalicznych wartych 2,5 mld zł

W marcu Ministerstwo Finansów oferuje klientom indywidualnym cztery rodzaje obligacji detalicznych o łącznej wartości nominalnej 2,5 mld złotych. Jak informuje ministerstwo w komunikacie, oprocentowanie papierów skarbowych utrzymane zostało na poziomie z ubiegłego miesiąca, podobnie jak wysokość mnożnika i marż w kolejnych okresach odsetkowych.

2014-03-04, 20:44

W marcu resort finansów oferuje 25 mln obligacji detalicznych wartych 2,5 mld zł
Które obligacje wybrać. . Foto: Glow Images/East News

W marcowych emisjach, Skarb Państwa oferuje 25 mln sztuk obligacji. 10 mln sztuk przypada na obligacje dwuletnie, a pozostałe papiery oferowane są po 5 mln sztuk w każdej serii.

Oprocentowanie – od 3 do 4 proc.

Oprocentowanie „dwulatek” utrzymano na poziomie 3,00% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: „trzylatki” - 3,30%, „czterolatki” - 3,50% oraz „dziesięciolatki” - 4,00%.

W przypadku papierów o oprocentowaniu zmiennym także mnożnik i marże zostały utrzymane na tym samym poziomie co w lutym.

Dla papierów trzyletnich, oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wskaźnik WIBOR 6M (czyli sześciomiesięczną stopę procentową pożyczek międzybankowych) i mnożnik - w wysokości 1,00.

REKLAMA

W przypadku obligacji czteroletnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy, ogłaszanego przez GUS oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%.

Ten sam mechanizm, co dla „czterolatek”, obowiązuje w przypadku obligacji dziesięcioletnich. Wyższa jest natomiast wysokość marży, która dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wynosi 1,50%.

- W marcu klienci indywidualni mogą nabywać obligacje: 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie na takich samych warunkach jak w lutym br. Pomimo niskiego poziomu stóp procentowych, już 10-ty miesiąc z rzędu, za wyjątkiem listopada 2013 roku, kiedy to oprocentowanie dwulatek wzrosło do 3,20%, utrzymujemy oprocentowanie poszczególnych papierów na niezmienionym poziomie. Dzięki temu obligacje Skarbu Państwa pozostają atrakcyjnym rozwiązaniem na rynku produktów oszczędnościowych – mówi Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

W stałej ofercie Ministerstwa Finansów znajdują się cztery rodzaje detalicznych obligacji skarbowych: 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie. Dla osób, które preferują oszczędzanie krótkoterminowe, odpowiednim rozwiązaniem są obligacje dwuletnie.

REKLAMA

Dzięki temu, że ich oprocentowanie jest stałe, już w dniu dokonania zakupu znany jest końcowy zysk. Klienci, którzy poszukują rozwiązań zapewniających regularne dopływy gotówki mogą wybrać obligacje 3- lub 4-letnie. W ich przypadku wypracowane odsetki wypłacane są odpowiednio co 6 miesięcy i co rok. Natomiast obligacje 10-letnie to produkt dla osób, którym zależy na długoterminowym pomnażaniu oszczędności.

Odsetki od środków, lokowanych w dziesięcioletnie obligacje Skarbu Państwa, kapitalizowane są każdego roku. Oznacza to, że zysk wypracowany przez rok doliczany jest do naszego kapitału. Następnie w kolejnych latach, odsetki wyliczane są od wartości początkowej powiększonej o zgromadzone odsetki. – Taka konstrukcja obligacji w znaczący sposób podnosi wysokość ostatecznej wypłaty – mówi Bogdan Klimaszewski.

Oszczędzanie w ramach konta IKE-Obligacje

Resort finansów przypomina, że od ponad roku, wszystkie rodzaje obligacji skarbowych będące w stałej ofercie można kupować w ramach konta IKE-Obligacje. - Środki lokowane w ten sposób zwolnione są z podatku, co w praktyce realnie podnosi zysk z naszych oszczędności – mówi Małgorzata Jabłońska, Menedżer Zespołu Rynku Pierwotnego w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego. Konto IKE-Obligacje jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które planują kupić obligacje z myślą o emeryturze – dodaje Małgorzata Jabłońska.

Limit wpłat na konto IKE na 2014 r. został ustalony w wysokości 11 238 zł.

REKLAMA

Obligacje : bezpieczna inwestycja

Szczególną cechą obligacji jest ich wyjątkowe bezpieczeństwo. Ten rodzaj pożyczki zabezpieczony jest całym majątkiem „pożyczkobiorcy” – czyli w tym przypadku Skarbu Państwa. Co więcej, zobowiązania wynikające z emisji obligacji są przez państwo spłacane w pierwszej kolejności. Dużą zaletą obligacji skarbowych jest również ich płynność, czyli możliwość wycofania środków przed terminem wykupu. Z opcji przedterminowego wykupu można skorzystać w okresie rozpoczynającym się po upływie siedmiu dni roboczych od zakupu a kończącym na jeden miesiąc przed terminem wykupu.

Kto i jak może kupić obligacje skarbowe?

Papiery te, mogą nabywać osoby fizyczne - zarówno obywatele polscy, jak i inwestorzy zagraniczni oraz stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe, fundacje wpisane do rejestru sądowego, a także nierezydenci wpisani do rejestru urzędowego.

Do dokonania zakupu niezbędny jest dowód osobisty lub paszport (dla osób z zagranicy). Obligacje skarbowe mogą nabywać osoby pełnoletnie, lub w imieniu osób niepełnoletnich rodzice (o ile nie są pozbawieni praw rodzicielskich) bądź opiekunowie ustawowi. Wszyscy nabywcy obligacji wpisywani są do Rejestru Nabywców Obligacji.

Jak czytamy w komunikacie, obligacje Skarbu Państwa można kupić przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy, oraz przez Internet w serwisie: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl lub poprzez konto Inteligo.

REKLAMA

Zakupu można także dokonać w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Instytucją uprawnioną do dystrybucji obligacji skarbowych, czyli agentem sprzedaży, jest PKO Bank Polski.

jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej