Zortrax, polski producent drukarek 3D, chce podbić zagraniczne rynki

Niewielka firma z Olsztyna produkująca profesjonalne drukarki 3D Zortrax chce pozyskać od polskich i zagranicznych inwestorów 10 milionów złotych w publicznej ofercie. Zapisy trwają jeszcze do 27 marca. Zortrax chce sprzedać 10 tysięcy niezabezpieczonych obligacji, o wartości 1000 złotych każda.

2014-03-27, 11:07

Zortrax, polski producent drukarek 3D, chce podbić zagraniczne rynki
Rafał Tomasiak

Posłuchaj

Polski producent drukarek 3D chce podbić zagraniczne rynki /Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

Okres ich zapadalności to 3 lata, roczne oprocentowanie to 9 procent, a odsetki wypłacane będą kwartalnie. Minimalna wartość emisji to 6 milionów złotych, czyli 6 tys. obligacji. Prezes firmy Rafał Tomasiak zdecydował się na emisję publiczną obligacji po sukcesie prywatnej emisji 1,5-rocznych obligacji na kwotę 1,2 mln złotych.

- W ubiegłym roku odnieśliśmy sukces w serwisie Kickstarter. Chcieliśmy pozyskać 100 tysięcy dolarów a udało się zdobyć aż 180 tysięcy dolarów. Dzięki popularności internetowej zainteresowała się nami firma Dell i zamówiła u nas 5 tysięcy drukarek 3D, które będą wykorzystywane w centrach projektowych w Azji – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Rafał Tomasiak.

Co produkuje Zortrax?

- Naszym flagowym produktem jest drukarka Zortrax M200. To urządzenie drukuje w trzech wymiarach. Przenosi wirtualne projekty do trójwymiarowej rzeczywistości. Służy do prototypowania i tworzenia różnorodnych trójwymiarowych modeli. Druk 3D znajduje zastosowanie między innymi w prototypowaniu elementów mechanicznych, konstrukcji, form i wzorów przemysłowych, przedmiotów codziennego użytku i gadżetów reklamowych – wyjaśnia prezes Tomasiak.

REKLAMA

Firma pracuje już nad unowocześnienie druku 3D. W przyszłości myśli o druku w kolorze i przy zastosowaniu żywicy.

- Cała nasza przewaga na konkurencją polega na tym, że wybraliśmy jak najlepszą grupę programistów i inżynierów z Polski. Zbudowaliśmy produkt pod względem mechanicznym i dodaliśmy własną elektronikę sterującą tą maszyną oraz stworzyliśmy innowacyjne oprogramowanie. Nasza drukarka kosztuje 6 tysięcy 900 złotych na polskim rynku. Na rynku zagranicznym jest to 1 889 dolarów. Konkurencyjne urządzenia zaczynają się od kwoty 10 tysięcy dolarów – mówi Rafał Tomasiak.

Zapisy na obligacje firmy Zortrax przyjmowane są jeszcze do 27 marca 2014. Termin przydziału to 31 marca 2014. Obligacje są zwykłe, na okaziciela i niezabezpieczone. Wyłącznym organizatorem emisji jest Invista Dom Maklerski S.A. Obligacje będą notowane na rynku Catalyst.

Arkadiusz Ekiert

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej