Użytkowanie wieczyste: jest szansa na obniżkę opłat. "Gminy łatwo nie zrezygnują"

Obywatelski projekt ustawy ws. zmniejszenia opłat za użytkowanie wieczyste i przekształcenia w prawo własności jest już gotowy. Przewiduje on m.in. trzykrotne obniżenie wysokości opłat rocznych. Eksperci przewidują, że gminy łatwo nie zrezygnują z dochodów z tego tytułu.

2014-04-22, 11:08

Użytkowanie wieczyste: jest szansa na obniżkę opłat. "Gminy łatwo nie zrezygnują"
. Foto: Flickr/Images_of_Money

Projekt obywatelski został przygotowany przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste". Przewiduje on m.in. trzykrotne obniżenie wysokości opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntu przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową z 1 do 0,3 proc. wartości gruntu. Stawka byłaby taka sama jak obecnie m.in. dla gruntów pod zabudowę oświatową. Stowarzyszenie proponuje ponadto, by każdy właściciel mieszkania mógł przekształcić użytkowanie wieczyste gruntu w prawo własności.

Opłaty za użytkowanie wieczyste: 1000 proc. podwyżki >>>

Eksperci, komentując projekt, wskazują, że opłaty za użytkowanie wieczyste to ważny dochód gmin, z którego z pewnością łatwo nie zrezygnują, jednak szczególnie mieszkańcom dużych aglomeracji opłaty te bardzo dają się we znaki.
- Niektóre gminy starają się "wycisnąć" z użytkowników wieczystych, ile się da i wprowadzają na kolejny rok drakońskie podwyżki po kilkaset procent. Jeśli do tego dodamy podatek od nieruchomości, którego wysokość z reguły jest jednak znacznie niższa od opłat za użytkowanie wieczyste, to suma obciążeń jest nieprzyzwoita - twierdzi Marcin Nosiński, radca prawny z kancelarii LSW.

Wprowadzenie maksymalnych wysokości opłat rocznych

Nosiński uważa, że dobrym pomysłem mogłoby być wprowadzenie maksymalnych wartości opłat rocznych za użytkowanie wieczyste.
Radca prawny z kancelarii LSW opowiada się za docelową likwidacją prawa użytkowania wieczystego lub przekształcenia go we własność, gdy grunt jest trwale zabudowany zgodnie z jego przeznaczeniem.  - Prawo użytkowania wieczystego sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy państwo czy samorząd nadzoruje rozwój miast. Natomiast uporządkowana zabudowa miejska powoduje, że prawo użytkowania wieczystego w sensie prawnym, traci na znaczeniu - podkreśla.
Pod koniec roku zawiadomienia o podwyżkach
Również ekspert BCC, radca prawny Łukasz Bernatowicz wskazuje, że opłaty za użytkowanie wieczyste dają się bardzo we znaki szczególnie mieszkańcom dużych aglomeracji. - Sytuacja ta pogarsza się wraz z końcem każdego roku, gdy gminy wysyłają zawiadomienia o podwyżkach - uważa.
Bernatowicz zwraca uwagę na to, że przekształcenie użytkowania we własność jest kosztowne.  - Barierą - często niemożliwą do pokonania - jest wymóg łącznego złożenia wniosku w tej sprawie przez kilku współużytkowników. Co prawda wspólnota lub spółdzielnia może starać się o przekształcenie również wtedy, gdy taka jest wola mieszkańców, którzy mają co najmniej połowę udziałów w gruncie. Jednakże sprzeciw jednego współużytkownika wieczystego może skutecznie zablokować ten plan - podkreśla.
Obecnie wszyscy mieszkańcy wspólnoty muszą wystąpić do gminy, by przekształcić użytkowanie we własność. W obywatelskim projekcie Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" proponuje, by była to decyzja indywidualna.

PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej