Stada ryb w europejskich morzach będą lepiej chronione
Parlament Europejski zatwierdził ostateczną wersję Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. 5 mld. 750 mln euro w latach 2014 – 2020 kraje członkowski będą miały do wykorzystania na działania związane z realizacją wspólnej polityki rybackiej.
2014-04-25, 17:30
Posłuchaj
Decyzja Parlamentu Europejskiego to koniec reformy wspólnej polityki, która miała m.in. wpłynąć na ochronę populacji ryb. Czy tak się?
Cel: odtworzenie stad ryb do zrównoważonego poziomu
- Teraz wszystko jest w rękach państw członkowskich. To w gestii ministerstw odpowiedzialnych za rybołówstwo w każdym państwie jest teraz prawidłowe wdrożenie wspólnej polityki - tłumaczy Justyna Niewolewska z koalicji OCEAN 2012.
I dodaje, że jest ona przełomowa. - Po raz pierwszy pada tam wyraźnie zapisany cel, że musimy dążyć do tego, by odtworzyć stada ryb do zrównoważonego poziomu. Tam, gdzie to możliwe do 2015 r., a do 2020 w pozostałych akwenach na terenie UE – wyjaśnia. Wszystkie podrzędne dokumenty, muszą wspierać ten cel.
Morze Bałtyckie nadmiernie eksploatowane
Europejski Fundusz Morski i Rybacki to unijny instrument finansowy, który ma pomagać zintegrować politykę morską. A jest co robić.
- W Morzu Śródziemnym aż 80 proc. ze wszystkich zbadanych stad ryb jest przełowiona, jeżeli chodzi o Atlantyk to jest to 47 proc., a w Morzu Bałtyckim aż 5 z 7 oszacowanych stad ryb dotyka problem przełowienia, czyli nadmiernej eksploatacji.
REKLAMA
- Pochwalamy ten zapis w dokumencie, który mówi, by zwiększyć pulę środków na gromadzenie danych naukowych i na kontrolę i egzekwowanie przepisów prawa – wyjaśnia Justyna Niewolewska z koalicji OCEAN 2012
Hanna Uszyńska/gr
REKLAMA