Firmy pożyczkowe mają 14 swoich pomysłów na ochronę klientów
Zdaniem Związku Firm Pożyczkowych, propozycje rządu, zaostrzające zasady funkcjonowania pozabankowych firm pożyczkowych są niepełne i należy je uzupełnić o dodatkowe zapisy, lepiej chroniące konsumentów i firmy przed nieuczciwą konkurencją.
2014-05-13, 16:59
Posłuchaj
- W naszej ocenie interesy klienta nie są dostatecznie zabezpieczone. Czujemy się częściowo odpowiedzialni za to, by klienci naszych firm mogli brać pożyczkę w sposób bezpieczny. Tymczasem projekt Ministerstwa Finansów, w naszej opinii, niedostatecznie chroni konsumenta. Dlatego jeszcze na etapie założeń chcielibyśmy zwrócić uwagę na kolejne kwestie, które są warte uregulowania – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Związku Firm Pożyczkowych Jarosław Ryba.
Związek Firm Pożyczkowych znalazł kilkanaście rozwiązań, które mogą zreformować sektor pożyczek pozabankowych. Swoimi pomysłami podzielił się już wcześniej w piśmie zaadresowanym do Ministerstwa Finansów.
Stworzenie pełnego rejestru firm pożyczkowych
- Mamy aż 14 pomysłów i tutaj podkreślam, że nawet, jeśli nie wejdą one w życie w formie ustawowej, to wystosujemy kodeks dobrych praktyk i zobowiążemy firmy związkowe do jego przestrzegania. Natomiast, co do samych pomysłów, pierwszą rzeczą, którą naszym zdaniem należy wprowadzić jest rejestr firm pożyczkowych, czyli publiczny wykaz wszystkich instytucji, które są uprawnione do udzielania pożyczek. A z tego właśnie Ministerstwo Finansów zrezygnowało – mówi prezes Ryba.
REKLAMA
Kolejny pomysł: publikacja wszelkich kosztów
Kolejnym pomysłem jest zobowiązanie firm pożyczkowych do publikowania w na stronie internetowej w sposób zrozumiały dla klienta wszystkich opłat i kosztów, które ma ponieść. Chodzi o to, by klient jeszcze przed podpisaniem wniosku o pożyczkę wiedział, z jakimi kosztami musi się liczyć.
Nadzór nad windykacją
- Chcielibyśmy w jakiś sposób nadzorować praktyki windykacyjne, bo naszym zdaniem niektóre firmy, które działają w windykacji tak zwanej naziemnej, nadużywają swoich uprawnień i konsumenci znajdują się pod zbyt dużą presją – mówi Ryba.
Uprawnienie dla klientów do renegocjacji pożyczek
- Chcielibyśmy też wzbogacić klientów w dodatkowe uprawnienia, które pozwoliłyby prowadzić skuteczniejszą renegocjację umów pożyczkowych – podkreśla prezes ZFP.
Zapis ograniczający pozaodsetkowe koszty przyznania i obsługi kredytu
Następnym pomysłem zabezpieczającym pożyczkobiorcę jest wprowadzenie do ustawy o kredycie konsumenckim zapisu mówiącego o tym, że pozaodsetkowe koszty przyznania i obsługi kredytu, nie mogą przekroczyć wartości kredytu, niezależnie od kwoty i czasu trwania umowy.
REKLAMA
ZFP proponuje podjęcie dyskusji o tym jak lepiej ukształtować przepisy zanim jeszcze projekt trafi do Sejmu.
Arkadiusz Ekiert, jk
REKLAMA