Polska europejską potęgą w branży nowoczesnych usług dla biznesu
Pół tysiąca nowych miejsc pracy tylko w Łodzi - a tendencja jest rosnąca we wszystkich dużych miastach Polski.
2014-06-12, 12:07
Posłuchaj
Za pięć lat największym sektorem gospodarki w Polsce może być branża nowoczesnych usług dla biznesu. Już teraz w naszym kraju działa 470 firm outsourcingowych, a blisko 90% z nich przewiduje zwiększenie zatrudnienia, nawet do 200 tysięcy osób. Co ważne, dziś te nowe usługi dla biznesu nie oznaczają tylko prostego klepania faktur - tłumaczy dyrektor Infosys BPO w Europie - Krystian Bestry.
Zagranica ufa Polakom
Co powoduje, że Polska ciągle jest prawie nr 1 na świecie, jeśli chodzi o sektor nowoczesnych usług dla biznesu?
Według Krystiana Bestry, przede wszystkim zaufanie krajów zewnętrznych. - Jest tu mowa o inwestorach zagranicznych, którzy przez 10 lat rozwoju sektora w Polsce nabrali do nas zaufania. Nabrali zaufania dzięki naszej kreatywności, dzięki naszym ambicjom oraz dzięki specjalistycznej wiedzy, którą udało nam się przez te lata wypracować. Kosztami pracy nie możemy już konkurować choćby z Hiszpanią czy Grecją.
Cel to 200 tys. miejsc pracy
W branży nowoczesnych usług dla biznesu pracuje w Polsce prawie 130 tys. osób. Czy może to być jeden z wiodących sektorów gospodarki w Polsce? - Tak już jest i tak pewnie pozostanie – uważa ekspert. Wszelkie raporty analityków są dopiero przyczółkiem do tego, żeby dalej sektor rósł. To, że dzisiaj jesteśmy rozpatrywani jako jeden z trzech krajów świata, a jedyny w Europie, do lokowania takich inwestycji, to dopiero przyniesie nam dodatkowe inwestycje. Wielu inwestorów patrzy na rankingi zanim podejmie decyzję, a te rankingi nie były wcześniej dla nas tak pozytywne.
REKLAMA
Osiągnięcie 200 tysięcy osób w tej branży jest zatem możliwe. Do roku 2015 może to być liczba 150 tysięcy, a wciągu kolejnych 3 lat 200 tysięcy to jest realny plan.
Polska zbyt dobrze chroni dane osobowe?
Obsługa bardziej skomplikowanych procesów, wzrost zatrudnienia, lepsi klienci – to również konieczność zainwestowania większych pieniędzy. Czy centra usług nie przeniosą się znów do tańszych lokalizacji?
Już dzisiaj przenoszą się do mniejszych miast, ale też nowe otwierają się w kolejnych miastach.
Żeby ta branża się rozwijała jeszcze lepiej, ciągle brakuje nam takich rozwiązań jak w Europie Zachodniej. Sztandarowy projekt zmian, chociażby w zakresie możliwości kontrolowania przeszłości pracowników spowoduje, że zainwestują u nas banki i firmy ubezpieczeniowe, których dotychczas jest bardzo mało – mówi przedstawiciel Infosys BPO. W Czechach już tak się dzieje, bo mają oni bardziej liberalne prawo. U nas jest jeszcze ten element ochrony danych osobowych pracowników, co dzisiaj jest już przeżytkiem, w dobie np. facebooka. Musimy nadążać ze zmianami naszego prawa za trendami światowymi.
REKLAMA
Elastyczny czas pracy to atut
Firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu zatrudniają już więcej osób niż sektor górnictwa. Na początku roku ich funkcjonowanie ułatwiła nowelizacja Kodeksu Pracy. Nowe regulacje dopuściły między innymi pracę w niedzielę i święta, jeżeli wykonywane są dla firm zagranicznych, gdzie obowiązuje inny tydzień pracy. Dzięki temu zamówień oraz nowych miejsc pracy przybywa.
Krzysztof Babij, ula
REKLAMA