Bank centralny nie może finansować długu publicznego. W Europie to tylko teoria

Traktat lizboński zabrania bankom centralnym finansowania długu publicznego i budżetu. Komisja Europejska na razie nie komentuje zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim.

2014-06-18, 19:53

Bank centralny nie może finansować długu publicznego. W Europie to tylko teoria
Europejski Bank Centralny (zdjęcie ilustracyjne). Foto: ecb.int

Posłuchaj

Bank centralny ma zakaz finansowania długu publicznego. O tym jak ten zakaz jest przestrzegany w praktyce rozmawia Wiktor Legowicz z Beatą Błomecką, korespondentką PR oraz Pawłem Cymcykiem, ekonomistą.
+
Dodaj do playlisty

Europejski Bank Centralny nadzoruje banki centralne krajów europejskich. - Pomaganie w finansowaniu deficytu oczywiście jest zabronione. Mamy Traktat lizboński, który jasno mówi, że banki centralne w unijnych państwach mają zakaz finansowania deficytu, budżetu państwa, nie mogą także kupować obligacji na rynku pierwotnym. To oznacza, że jeśli państwo wypuszcza obligacje to bank centralny ma zakaz ich kupowania – wyjaśnia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia, gość audycji „Bardzo Ważny Problem Europejski”.

Rząd zmienia ustawę o NBP. Przyjął projekt założeń

Rynek wtórny jest dozwolony

Obostrzenia dotyczą tylko rynku pierwotnego. – Banki mogą już kupować papiery dłużne na rynku wtórnym od banków komercyjnych. Nie jest to rzadkie zachowanie. Robi to na przykład Bank of England, robił to także Europejki Bank Centralny. Taką decyzję uzasadniał ratowaniem stabilności systemu finansowego w strefie euro i zastrzegał, że to nie jest finansowanie rządów – przypomina korespondentka.

W 2010 EBC kupował obligacje Irlandii, Portugalii i Grecji. W 2011 Włoskie.

Niejasne zasady gry

- Problem z tym, że ratowanie stabilności systemu bankowego i finansowanie rządów nie jest w strefie euro sterylnie określone. Do tego stopnia, że kiedy EBC skupował obligacje dochodziło do ogromnych awantur w strefie euro – przypomina Beata Płomecka.

REKLAMA

Na razie Komisja Europejska nie komentuje zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim. – KE miała taki zamiar, ale zrezygnowała po wystąpieniu Donalda Tusk – mówi korespondentka.

Zakaz to tylko teoria

Paweł Cymcyk zauważa, że możliwość kupowania obligacji na rynku wtórnym daje realną możliwość obejścia zakazu Traktatu lizbońskiego. – Jeśli bank centralny gwarantuje, że kupi papiery dłużne od banku komercyjnego. To daje pewną inwestycję, każdy bank z tego skorzysta – wyjaśnia ekonomista.

W praktyce bank centralny kupując tak obligacje finansuje dług państwa.

abo

REKLAMA




Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej