Cyberprzestępcy atakują klientów bankowości internetowej. Jak nie dać się oszukać?

Polska bankowość internetowa jest jedną z najlepiej chronionych w Europie. To oznacza, że trudno okraść nasze konto. Niestety łatwo dajemy się oszukać naciągaczom. Jak bronić się przed atakami cyberprzestępców radzi Aleksandra Łukasiewicz, ekspert Expandera.

2014-07-24, 21:00

Cyberprzestępcy atakują klientów bankowości internetowej. Jak nie dać się oszukać?
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Hakerzy podszywają się pod bank PKO BP i wyłudzają dane logowania. Ba co uważać radzi Aleksandra Łukasiewicz, ekspert Expandera / Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia /
+
Dodaj do playlisty

Od kilku dni cyberprzestępcy rozsyłają do losowo wybranych osób maile podszywając się pod PKO BP. Proszą o zalogowanie się do serwisu bankowości internetowej iPKO. Po kliknięciu, dołączony do wiadomości link, przenosi użytkownika na fałszywą stronę.

Oszuści w ten sposób chcą uzyskać kody dostępu do kont klientów banku, a tym samym ich pieniędzy. Jak nie dać się oszukać - przypomina  Aleksandra Łukasiewicz, ekspert Expandera

Kto jest narażony na atak?

Coraz częściej słyszymy sygnały ostrzegawcze od banków, że przestępcy wysyłają SMS-y czy e-maile, w których proszą o podanie danych umożliwiających dostanie się do konta. – Najczęściej próbują zdobyć login, hasło i hasła jednorazowe – wylicza specjalistka.

Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne szczególnie dla osób, które mniej pewnie czują się w Internecie. - Nie pamiętają jak wygląda strona ich banku czy nie zdają sobie sprawy, że bank nigdy nie wysyła tego typu SMS-ów czy wiadomości elektronicznych. Dlatego informację, której nadawcą jest bank traktują jako wiarygodną – zauważa gość. Łatwo wpaść w prostą pułapkę. Warto pamiętać, że system bankowości internetowej w Polsce jest jednym z najlepiej chronionych w Europie. Nie zmienia to faktu, że łatwo dajemy się nabrać na sztuczki naciągaczy.

REKLAMA

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Jest parę zasad, których należy przestrzegać, by czuć się bezpiecznie. - Nigdy nie należy odpowiadać na e-maile i SMS-y, które wzywają nas do podania danych potrzebnych do logowania, czyli hasła, loginu i haseł jednorazowych. Jeżeli otrzymujemy taką wiadomość z banku, ale mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z instytucją i sytuację szybko wyjaśnić – radzi rozmówczyni.

Aleksandra Łukasiewicz dodaje również, że z konta w Internecie należy korzystać tylko ze swojego komputera. Warto korzystać z legalnego oprogramowania oraz zainstalować dobry program antywirusowy. Podstawowe antywirusy dostępne są bezpłatnie.

Karta płatnicza też może być zagrożona

Powinniśmy również uważać płacąc kartą bądź pobierając pieniądze z bankomatu. – Zeskanowanie danych z karty płatniczej może nastąpić przy terminalu płatniczym. Dlatego po pierwsze nie spuszczamy naszej karty z oczu. To oznacza, że jeżeli płacimy kartą operacja powinna być wykonana przy nas, a nie na przykład na zapleczu – zauważa specjalistka.

Zdarza się, że nieostrożni niestety po powrocie z wakacji znajdują na swoim koncie transakcje z drugiego końca świata.

REKLAMA

Warto być ostrożnym również przy bankomatach, bo tylko w miniony weekend policja z Krakowa zatrzymała kolejnego przestępcę. 32-letni obywatel Rumunii montował w bankomatach specjalne nakładki. Dzięki nim skanował kartę i miał dane potrzebne do jej podrobienia.

Justyna Golonko, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej