Ślub w plenerze albo na zamku? Od przyszłego roku będzie to możliwe

Urzędy stanu cywilnego zmieniają się i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom obywateli. Ślubów udzielać będą również poza gmachami urzędów. Łatwiejszy ma być też dostęp do różnego rodzaju aktów, których odpisy mogliśmy do tej pory dostać tylko w urzędzie, w którym się znajdowały.

2014-08-06, 08:08

Ślub w plenerze albo na zamku? Od przyszłego roku będzie to możliwe
Ślub. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O zmianach w urzędach stanu cywilnego mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Mirosława Hellich z Departamentu Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

-  Obecnie obowiązujące prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem, ale trzeba wykazać ważne powody. Najczęściej są to przypadki losowe: np. pobyt w szpitalu czy zakładzie karnym. Oczywiście zdarzało się, że kierownicy urzędów ulegali prośbom przyszłych małżonków i godzili się na zawarcie takiego ślubu, ale zgodnie z prawem sprowadzało się to właśnie do takich wypadków losowych – mówi Mirosława Hellich z Departamentu Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. – Próśb o zgodę na zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem nie brakowało, dlatego chcieliśmy to uregulować. Musieliśmy wziąć jednak pod uwagę wszystkie aspekty takich zmian, łącznie z kosztami, które są po stronie urzędu stanu cywilnego w związku z przyjmowaniem oświadczeń nie w urzędzie, ale poza jego lokalem – dodaje.

Ślub poza urzędem będzie kosztował więcej

Od 1 stycznia 2015 roku będziemy mogli zatem zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, ale będziemy musieli ponieść tego koszty.

- Wystarczy złożyć wniosek do kierownika wybranego urzędu stanu cywilnego i ponieść dodatkową opłatę. Jej wysokość będzie określało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych, które zostanie dopiero wydane. Na razie ustawa przewiduje górną granicę takiej opłaty. Nie może być ona wyższa niż połowa przeciętnego wynagrodzenia – wyjaśnia Hellich.

Nie każde miejsce będzie odpowiednie

Miejsce będzie można wybrać, ale nie każde będzie odpowiednie.

REKLAMA

- Miejsce musi zapewniać powagę tej uroczystości i musi być bezpieczne dla wszystkich uczestników takiego ślubu cywilnego, łącznie z urzędnikiem – mówi Hellich. – Rozpatrując taki wniosek, będzie brana pod uwagę możliwość przyjęcia przez pracownika urzędu stanu cywilnego składanego w czasie zawierania związku małżeńskiego oświadczenia – dodaje.

Cyfryzacja urzędów

Przyszły rok przyniesie również inne zmiany w urzędach stanu cywilnego. Ważna będzie ich cyfryzacja.

- To będzie przełom w pracy urzędów. Planujemy stworzenie centralnego rejestru aktów stanu cywilnego. Kiedy kierownicy urzędów będą mieli wgląd do aktów stanu cywilnego wydanych przez inne placówki, będą mogli wydawać odpisy w dowolnym miejscu – wyjaśnia Hellich.

Na pełną cyfryzację urzędów trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Wcześniej musi powstać cała elektroniczna baza, ale prace nad nią już trwają.

REKLAMA

Dominik Olędzki, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej