Rekompensaty dla rolników: jak ubiegać się o pieniądze?

Rekompensaty będzie wypłacać Agencja Rynku Rolnego, ale najpierw zbiera i weryfikuje powiadomienia od zainteresowanych rolników, którzy mają oszacować swoje straty. Pieniądze trafią do rolników, gdy Unia Europejska wyda stosowne rozporządzenia.

2014-08-22, 11:50

Rekompensaty dla rolników: jak ubiegać się o pieniądze?
Rekompensaty będzie wypłacać Agencja Rynku Rolnego. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O tym jaka jest w Agencji Rynku Rolnego procedura udzielania wsparcia rolnikom liczącym na rekompensaty w związku z rosyjskim embargiem opowiada w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Radosław Szatkowski prezes Agencji Rynku Rolnego / Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Komisja Europejska odblokowała 125 mln euro na wsparcie dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo. Unijne fundusze mają być przeznaczone na wycofanie z rynku części zbiorów. Ma to zapobiec nadmiernemu spadkowi cen tych produktów.

ARR czeka na powiadomienia…

Rekompensaty będzie wypłacać Agencja Rynku Rolnego i właśnie do niej trzeba kierować powiadomienia. Już blisko 600 takich pism wpłynęło do działów terenowych Agencji Rynku Rolnego. - W tej chwili ARR przyjmuje powiadomienia od rolników, którzy nie są w stanie sprzedać swoich produktów – mówi Radosław Szatkowski prezes Agencji Rynku Rolnego.

Rolnicy muszą oczywiście wskazać sposób wycofania owoców i warzyw. Może być to pomoc charytatywna, lub jeśli produkty są w złym stanie, w grę wchodzi przeoranie lub nie zbieranie plonów.

Polskie jabłka w darze dla potrzebujących

REKLAMA

TVP/x-news

Powiadomienia najlepiej składać na odpowiednich formularzach.

… i rozporządzenie KE

- Natomiast ARR rozpocznie swoje działania, gdy będą już znane rozporządzenia Komisji Europejskiej oraz rozporządzenia krajowe dotyczące tzw. kodów CN, czyli całego asortymentu, który będzie mógł podlegać mechanizmowi rekompensat – wyjaśnia prezes.

REKLAMA

Wielu ekspertów jest zdania, że 125 mln euro odblokowane przez KE dla wszystkich unijnych rolników to za mało, i szacują potrzeby sektora na 400 mln euro, tyle właśnie wynoszą unijne rezerwy na rolnictwo, które mogą być wykorzystane w takich nadzwyczajnych sytuacjach.

Szefowie związków o stratach polskich producentów żywności

TVN24 Biznes i Świat/x-news

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej