Koniec wakacji? Czas zaplanować kolejny urlop

- Po powrocie z wakacji najkorzystniej zaplanować kolejne wyjazdy – radzi Aleksandra Łukasiewicz z Expandera.

2014-08-28, 10:41

Koniec wakacji? Czas zaplanować kolejny urlop
. Foto: sxc.hu/CC

Posłuchaj

O tym jak oszczędzać na wakacje w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki radzi Aleksandra Łukasiewicz z Expandera /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Choć wakacje jeszcze trwają, większość Polaków urlop ma już za sobą, lub właśnie go kończy. Dzięki wypoczynkowi cześć z nich dostała zastrzyk nowej energii do pracy. Warto część zapału i entuzjazmu przeznaczyć na uporządkowanie swoich finansów domowych. Tak by w przyszłym roku nasze wczasy sfinansować z oszczędności.

Policz ile potrzebujesz?

- Po powrocie z wakacji warto zaplanować kolejne wyjazdy – radzi Aleksandra Łukasiewicz z Ekspandera. - Po pierwsze należy policzyć, ile kosztowały nas tegoroczne wakacje. Warto w wyliczeniach ująć koszt wycieczki i wszystkie wydatki na miejscu lub ceny benzyny i biletów lotniczych jeśli podróżowaliśmy na własną rękę – wyjaśnia gość.

Odkładaj co miesiąc

W ten sposób dowiemy się, ile wydajemy na wakacyjne przyjemności. - Jeśli wiemy już jaki budżet  mniej więcej potrzebujemy na wakacje, to możemy rozplanować, ile miesięcznie należy odłożyć by zaoszczędzić potrzebną sumę – radzi specjalistka.

Jak znaleźć ekstra pieniądze?

Podstawą są szczegółowe wyliczenia. - Przede wszystkim należy zrobić dokładne wyliczenia, żeby wiedzieć ile potrzebne, a potem warto zastanowić się na czym możemy oszczędzać. Są usługi za które przepłacamy, albo kupujemy i z nich nie korzystamy. Warto więc zinwentaryzować budżet domowy – uważa rozmówczyni. - Często mamy parę kont bankowych, a korzystamy tylko z jednego. Zdarza się, że mamy niedopasowany abonament, lub wcale go nie mamy, a telefon na kartę kosztuje nas dużo więcej. Bywa, że płacimy za siłownię, ale z niej nie korzystamy. Możliwe, że nasze pieniądze pochłaniają szybkie posiłki na mieście, czy kawa. Jeśli policzymy codziennie taką kawę to już w skali miesiąca to spore obciążenie – ostrzega.

REKLAMA

Oddzielne konto oszczędnościowe

- Jeśli chodzi o lokowanie zaoszczędzonych pieniędzy to należy myśleć w krótkich horyzoncie inwestycyjnym. W obecnej sytuacji zostaje nam rachunek oszczędnościowy, ważne by te pieniądze trzymane były oddzielnie od funduszy na codzienne wydatki – zaznacza Aleksandra Łukasiewicz

Justyna  Golonko, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej