Ekspertka: potrzebna pomoc dla osób z jednym dzieckiem
Rząd powinien zwiększyć pomoc dla osób z jednym dzieckiem, by je zachęcić do posiadania kolejnych - mówi demografka Irena Kotowska z SGH. Resort infrastruktury i rozwoju chce wyższych dopłat do zakupu mieszkania dla rodzin wielodzietnych.
2014-09-01, 09:24
Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju projekt nowelizacji ustawy "Mieszkanie dla Młodych" znajduje się w konsultacjach społecznych. Resort zaproponował, by małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania.
W przypadku trójki lub większej liczby dzieci wsparcie wyniosłoby 25 proc., a dopłata państwa dotyczyłaby 65 m kw. lokalu, a nie jak teraz 50 m kw.
Decyzja najważniejsza
Profesor Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii w Szkole Głównej Handlowej oceniła, że rząd dostrzega potrzeby rodzin. - Problem dotyczy jednak wyboru rozwiązań, które uwzględniałyby to, co jest ważne do podejmowania decyzji o dziecku. Wydaje mi się, że rozwiązania Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju niekoniecznie to uwzględniają - zaznaczyła Kotowska, która jest również przewodniczącą Komitetu Nauk Demograficznych PAN.
Kotowska oczekiwałaby większej pomocy państwa dla osób z jednym dzieckiem, po to, by mogli zdecydować się na kolejne. - To dla mnie newralgiczna sprawa dla poprawy wskaźników dzietności w Polsce - zaznaczyła. Zauważyła, że grupa osób z jednym potomkiem jest stosunkowo liczna w naszym kraju.
Mieszkanie, potem dziecko
- Z naszych badań wynika, że mieszkanie dla rodzin jest ważne wcześniej, przed pojawieniem się dziecka na świecie. Skoro młodzi ludzie uzależniają swoją decyzję o zostaniu rodzicami od tego, czy mają mieszkanie, to rozwiązania proponowane przez resort infrastruktury i rozwoju nie poprawią ich sytuacji - zaznaczyła.
Ekspert BCC, radca prawny Łukasz Bernatowicz zwrócił jednak uwagę, że obecnie obowiązująca ustawa premiuje osoby wychowujące jedno dziecko, a zaproponowane przez MIR rozwiązania mają wesprzeć rodziny wielodzietne.
- Projekt nowelizacji ma przede wszystkim na uwadze potrzeby lokalowe rodzin posiadających więcej niż jedno dziecko, a to należy uznać za słuszny kierunek - powiedział Bernatowicz.
Obecna ustawa przewiduje, że w ramach MdM rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wynosi 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można liczyć na dodatkowe 5 proc. wsparcia przeznaczonego na jednorazową spłatę części zaciągniętego kredytu. Dopłatą może być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje MdM. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 m kw. lokalu.
PAP, abo
REKLAMA