Polska będzie skuteczniej walczyć z cyberprzestępczością
Sejm przyjął w piątek ustawę o ratyfikacji przez Polskę konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości, a także protokołu dot. przeciwdziałaniu czynom o charakterze rasistowskim lub ksenofobicznym, popełnionym przy użyciu systemów komputerowych.
2014-09-12, 12:17
Za ustawą o ratyfikacji przez Polskę konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości, sporządzonej w Budapeszcie w 2001 r., głosowało 438 posłów, jeden był przeciwny i jeden wstrzymał się od głosu.
Ustawę o ratyfikacji przez Polskę protokołu dodatkowego do konwencji dotyczącego penalizacji czynów o charakterze rasistowskim lub ksenofobicznym popełnionych przy użyciu systemów komputerowych z 2003 r. poparło 438 posłów, przeciw był jeden, a trzech wstrzymało się od głosu.
Przepisy związane z łamaniem praw autorskich
Celem konwencji jest stworzenie jednolitych rozwiązań prawnych dla przeciwdziałania przestępczości w cyberprzestrzeni. Konwencja ustala katalog przestępstw komputerowych, wprowadza procedury dotyczące wykrywania i ścigania przestępczości komputerowej, określa też zasady współpracy międzynarodowej.
Państwa, które ratyfikują konwencję, zobowiązują się do wprowadzenia przepisów umożliwiających karanie za fałszowanie danych komputerowych, a także za oszustwa komputerowe prowadzące do strat finansowych. Dokument wprowadza także przepisy związane z łamaniem praw autorskich.
Na ataki hakerów najbardziej narażone systemy bankowe. Jak z tym walczyć? >>>
Konwencja zobowiązuje także do wprowadzenia przepisów dotyczących karania za rozpowszechnianie pornografii dziecięcej za pośrednictwem sieci informatycznych.
Stworzone mają być krajowe ośrodki zapewniające pomoc w sprawach związanych z przestępczością komputerową, pracujące 24 godziny na dobę.
Teraz ustawy trafią do Senatu.
PAP, awi
REKLAMA