Mieszkania na wynajem: tanie mieszkania czynszowe są dostępne nawet w Szwajcarii
Fundusz Mieszkań na Wynajem ma jeszcze tej jesieni rozpocząć działalność – zgodnie z planem przyjętym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na razie lokale będą dostępne we Wrocławiu i Poznaniu.
2014-09-23, 11:30
Posłuchaj
Pierwsze mieszkania z funduszu stworzonego przez BGK zostaną wynajęte na preferencyjnych warunkach, pod koniec 2014 roku. Dzięki niemu ceny najmu na rynku mogą być niższe.
Plany były zbyt ambitne?
Takie były pierwotne zamierzenia. Jednak jak podkreśla Maciej Górka, ekspert domiporta.pl, są już weryfikowane. Tanie mieszkania na wynajem miały pojawić się już tej jesieni, ale na razie to tylko zapowiedzi. – Wszyscy czekamy aż BGK i jego fundusz inwestycyjny, pokaże efekty swojej pracy. Już na jesieni miało być udostępnionych 700 mieszkań pod wynajem w największych aglomeracjach w Polsce. Tym czasem z ostatnich komunikatów wynika, że będzie ich zaledwie 120 do 140 i to tylko i wyłącznie w Poznaniu i we Wrocławiu. Wszyscy czekamy, bo jak się okazało jest bardzo duży popyta na te mieszkania. Chętnych przyciąga niska cena wynajmu, do 30 proc. taniej niż na rynku – wyjaśnia gość.
W Europie nie brakuje tanich mieszkań
Ekspert przypomina, że systemy wspierania budownictwa czynszowego działają w Europie Zachodniej.
- W takich krajach jak Anglia, Niemy, Francja, Szwajcaria, czy Stany Zjednoczone dofinansowanie mieszkań czynszowych jest bardzo rozwinięte. W Wielkiej Brytanii przewidziane są dopłaty do każdego wybudowanego mieszkania. Mogę one wynosić nawet 32 tys. funtów do każdego lokalu. Tamtejszy rząd przewidział na ten cel nawet miliard funtów – wyjaśnia rozmówca. - Francja i Niemcy przewidują ulgi podatkowe dla firm, które udostępnią część mieszkań do wynajmu po cenach o 20 proc. niższych niż rynkowe – dodaje.
REKLAMA
Nawet tak bogaty kraj jak Szwajcaria ma program wsparcia budownictwa czynszowego.
USA przekonuje się do wynajmu
W Stanach Zjednoczonych, gdzie tradycyjnie silne jest przywiązanie do wartości, po pęknięciu bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości, wzrasta zainteresowanie programami wsparcia wynajmowania mieszkań. - Przywiązanie do własności osłabło. Inwestorzy uzyskują różne ulgi zarówno podatkowe, jak i tani kredy, jeśli udostępnią swoje lokale pod mieszkania czynszowe – zauważa gość.
Maciej Górka wyraża nadzieję, że nasz rodzimy Fundusz Mieszkań na Wynajem będzie inicjatywą , która zachęci Polaków do tego, aby nie przywiązywać się do wartości, tym samym nie zaciągać wieloletnich kredytów, a jednocześnie mieszkać w godnych warunkach.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA
REKLAMA