Kobiety coraz częściej zajmują stanowiska kierownicze

Mężczyźni nadal awansują częściej i szybciej, ale w ostatnich latach zwiększyła się znacząco liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych. Od 2008 do 2011 roku - z 19 procent do 29 procent. Tak wynika z badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, zatytułowanych "Kobiety na stanowisku kierowniczym w sektorze publicznym. Sytuacja zawodowa i rodzinna."

2014-10-07, 20:34

Kobiety coraz częściej zajmują stanowiska kierownicze

Posłuchaj

O awansie kobiet na stanowiska kierownicze opowiadają w radiowej Jedynce Małgorzata Marcińska i Kazimierza Frieske /Aleksandra Tycner-Michałek, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

W 2011 roku 5,5 procent pracujących kobiet pełniło funkcje kierownicze. Wśród mężczyzn ten odsetek wyniósł 6,6 procent. - Z badań wynika, że znacznie więcej kobiet pełni funkcje kierownicze w sferze publicznej niż prywatnej - mówi Małgorzata Marcińska, wiceminister pracy i spraw społecznych.

- 76 proc. kobiet zajmuje stanowiska kierownicze jeśli chodzi o szkoły. Mamy najwięcej pań posłanek, senatorek. Kobiety mają kompetencje i wiedzę, żeby sprawować kierownicze, są lepiej wykształcone i mobilne edukacyjnie, czyli cały czas się uczą - dodaje Małgorzata Marcińska. -  Z badań firm komercyjnych wynika, że jeśli co najmniej ok. 30 procent kobiet zasiada w radach nadzorczych czy zarządach spółek to można mówić o kilkudziesięciu procentach finansowych dla firm - twierdzi.
Zdaniem socjologa Kazimierza Frieske w sektorze prywatnym ten awans także się dokonuje, ale wolniej, bo racjonalność rynkowa miesza się z kulturą. - Mamy do czynienia z rozmaitymi stereotypami.Kobiety wyraźnie częściej niż mężczyźni odpowiadają na pytanie o to, co jest dla nich ważniejsze sukces rodzinny czy  sukces zawodowy. Preferencja kobiet są w tej kwestii dość wyraźne - mówi.
Dynamika wzrostu zatrudnienia kobiet na stanowiskach kierowniczych jest szybsza niż dynamika wzrostu zatrudnienia kobiet w ogóle. Według autorów badań, jest to przyspieszone odrabianie zapóźnień w procesie awansu zawodowego kobiet.

/Aleksandra Tycner-Michałek,mp/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej