Polska stawia na innowacyjność. Jest umowa z Uniwersytetem Cambridge

Innowacje mają być kluczowym czynnikiem w rozwoju współpracy między Polską a Wielką Brytanią. Wczoraj w ambasadzie Zjednoczonego Królestwa ogłoszono podpisanie umowy między Uniwersytetem Cambridge i Uniwersytetem Warszawskim, w ramach programu Horyzont 2020.

2014-10-21, 10:58

Polska stawia na innowacyjność. Jest umowa z Uniwersytetem Cambridge
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Brytyjskie nowości technologiczne w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki ( Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Pierwszy  etap współpracy będzie polegał głównie na wspólnych staraniach o unijne pieniądze na tworzenie tak zwanych centrów doskonałości, wyjaśnia profesor  Marcin  Pałys - rektor Uniwersytetu Warszawskiego. – Chodzi o takie środowiska do prowadzania badań naukowych, które po pierwsza osiąga wspaniale rezultaty, a po drugie może być przykładem dla innych instytucji naukowych w Polce – dodaje.

Wspólne projekty

Uczelnie będą realizować  wspólne projekty z dziedziny biotechnologii, biomedycyny, chemii strukturalnej oraz nowych materiałów. Współpraca w tej dziedzinie wydaje się być  naturalna, bo w Warszawie jest bardzo wielu  zdolnych naukowców dodaje profesor Leszek Borysiewicz, zastępca rektora Uniwersytetu w Cambridge. - My dobrze wiemy, że wielu naszych pracowników akademickich w Cambridge współpracuje już z naukowcami w Warszawie – mówi gość.

Cel to komercyjne produkty

Oprócz samej współpracy naukowej ważne jest także tworzenie nowych produktów i kontakty z gospodarką podkreśla rektor UW Marcin Pałys.- Jest perspektywa skomercjalizowania szczepionki na pewien szczególny rodzaj nowotworu. Pracujemy także nad projektem dotyczącym materiałów półprzewodnikowych. Projekt jest  mocno zaawansowany – wylicza rozmówca. - Warto też wspomnieć o embriologii gdzie nowe metody badawcze i diagnostyczne mogą być wprowadzane na rynek stosunkowo szybko – dodaje.

REKLAMA

Inicjatywa prowadzenia wspólnych badań przez Uniwersytet  Cambridge  i    Uniwersytet Warszawski jest też aktywnie wspierana przez brytyjski rząd, w ramach projektu "Innowation is GREAT".

Błażej Prośniewski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej