Inwestycje w regionach: rząd zatwierdził siedem Kontraktów Terytorialnych
Warte łącznie kilkadziesiąt miliardów złotych inwestycje drogowe, kolejowe, a także projekty energetyczne - takie przedsięwzięcia na lata 2014-2020 przewidują Kontrakty Terytorialne dla siedmiu województw, które we wtorek zatwierdził rząd.
2014-11-04, 15:55
Posłuchaj
Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Piotr Popa tłumaczy, że Kontrakt Terytorialny jest specjalną umową pomiędzy rządem a władzami województw. Zapisano w nich nie tylko najważniejsze wydatki i inwestycje w najbliższych latach, ale także problemy i wyzwania, które stoją przed poszczególnymi regionami w najbliższych latach. Piotr Popa dodaje, że inwestycje realizowane przez rząd będą musiały być spójne z planami poszczególnych województw i odwrotnie.
Pozostałe kontrakty wymagają jeszcze dodatkowych uzgodnień z rządem
Rząd zatwierdził we wtorek kontrakty dla województw: lubuskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego. Pierwotnie rząd miał się zająć projektami dotyczącymi Kontraktów Terytorialnych dla 14 województw; wcześniej zatwierdził je dla woj. podlaskiego i śląskiego. Z informacji CIR wynika, że pozostałe kontrakty wymagają jeszcze dodatkowych uzgodnień z rządem.
Kontrakty przewidują przedsięwzięcia innowacyjne, transportowe, w tym kolejowe i drogowe, a także z dziedziny energetyki i infrastruktury przeciwpowodziowej. Inne projekty dotyczą zwiększenia zatrudnienia i zmniejszenia wykluczenia społecznego, rozwoju edukacji oraz podniesienia jakości i dostępności usług z ochrony zdrowia. Kontrakty obejmują też przedsięwzięcia na rzecz rozwoju miast. "Zakładają też kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne na obszarach dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami społeczno-gospodarczymi" - dodało CIR.
Kontrakty Terytorialne będą obowiązywać w latach 2014 - 2023
Rzecznik resortu dodał, że Kontrakty Terytorialne różnią się od programów operacyjnych, które każde województwo musiało także przygotować. Tak zwane PRO regulują sposób wydawania pieniędzy pochodzących z budżetu Unii Europejskiej do 2020 roku. Programy są częścią Kontraktów Terytorialnych.
Kontrakty Terytorialne mają obowiązywać w latach 2014 - 2023.
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA