Analiza techniczna: jak na niej zarabiać?

"Profesjonalny Inwestor": w edycji, która odbyła się we Władysławowie, spotkało się prawie 400 inwestorów, aby poszerzać swoją wiedzę i poznawać praktyczne aspekty inwestowania.

2014-11-21, 10:52

Analiza techniczna: jak na niej zarabiać?
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O jednej z technik gry na giełdzie - analizie technicznej i jej zaletach Łukasz Nowak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych mówił w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

O jednej z technik gry na giełdzie - analizie technicznej i jej zaletach Łukasz Nowak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Fundamenty analizy technicznej

Analiza techniczna opiera się na trzech przesłankach: rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, historia się powtarza. – Rynek dyskontuje wszystko, czyli my nie zwracamy uwagi na to co dzieje się w otoczeniu, ani w polityce, ani w gospodarce, bo ta teoria zakłada, że wszystkie informacje są już uwzględnione w cenie. I jest to widoczne na wykresie – wyjaśnia gość. - Drugie z tych założeń, czyli że ceny podlegają trendom, zakłada, że bardziej prawdopodobne jest, że trend zostanie utrzymany. Jeśli były do tej pory wzrosty, to mamy 70 proc. szans, że ten trend będzie trwał. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie zmiany trendu – mówi. - Trzecie założenie, czyli historia się powtarza. Jest to najważniejsza teza. Na jego mocy zajmujemy się badaniem historycznych cen, żeby przewidzieć kursy w przyszłości. Bardzo istotne jest również to, że ludzie w podobnych sytuacjach myślą schematycznie. Psychologia inwestowanie to jest sedno tej techniki – dodaje rozmówca.

Tajniki analizy kursów akcji

Czym powinien kierować się początkujący inwestor? - Są trzy rodzaje analizy: analiza fundamentalna, czyli ta książkowa, techniczna i mądrość własna. Ja znam inwestorów, którzy podejmują decyzje tylko na podstawie wiadomości. Ale tej techniki nie polecam. Bo to może działać w hossie, ale jak przyjdzie załamanie, to tracimy dużą część swojego kapitału. A analiza techniczna dają tą przewagę, że możemy łatwo oszacować swoje ryzyko  i możemy je ograniczać ustawiając zlecenia zabezpieczające, czyli cięcie strat. Czyli jest to najbardziej efektywna analiza. Porównując ją do analizy fundamentalnej, czyli do inwestowania w wartość jest dużo prostsza i dużo szybsza. Patrząc na to, że musielibyśmy przeczytać sprawozdanie finansowe i mieć specjalistyczną wiedzę ze studiów ekonomicznych, a do tego dane z raportów bywają nierzetelne, to wszystko powoduje, że ta analiza nie jest efektywna – uważa inwestor.

Warto się uczyć

Jak długo zajmuje przyswojenie sobie analizy technicznej? - Osoba, która przychodzi zielona praktycznie po 4 latach pracy ma wykształcenie zawodowego inwestora, który sam może zarabiać duże kwoty. Natomiast parę kursów i półroczna wytężona praca to jest dobra podstawa, żeby samodzielnie inwestować – szacuje gość.
Jak wynika z badań, statystyczny polski inwestor to 38-letni mężczyzna z wyższym wykształceniem., który  giełdę traktuje jako dodatkowe zajęcie. Przeciętny portfel polskiego inwestora wynosi  od 30 do 50 tys. zł

REKLAMA

Błażej Prośniewski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej