Rolnicy-właściciele 50 proc. użytków rolnych dostają dopłaty z PROW

Wspieranie rolników na terenach górskich, i na innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, określane w skrócie mianem dopłat ONW, ma na celu zapewnienie ciągłości rolniczego użytkowania ziemi i tym samym utrzymania żywotności obszarów wiejskich.

2014-11-21, 16:16

Rolnicy-właściciele 50 proc. użytków rolnych dostają dopłaty z PROW
Wspieranie rolników na terenach górskich ma na celu utrzymanie żywotności obszarów wiejskich.Foto: GlowImages/East News

Posłuchaj

Dopłaty są przyznawane do około 7 mln hektarów, co stanowi ok. 50 proc. użytków rolnych w kraju ‒ wyjaśnia Elżbieta Budka, naczelnik Wydziału Płatności ONW, Środowiska i Leśnictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ma zapobiegać wyludnianiu się tych obszarów, ale także sprzyjać zachowaniu walorów krajobrazowych i promować rolnictwo przyjazne dla środowiska.

Po pierwsze: gospodarstwa w górach

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007‒2013, co roku z takiego wsparcia korzystali właściciele ok.  730 tys. gospodarstw. Wśród nich także Piotr Wrona, mieszkaniec wsi Husów w pow. łańcuckim, w woj. podkarpackim. Dopłata do każdego z posiadanych przez niego hektarów wynosi 260 zł. Na pagórkowatych polach rolnika dają o sobie znać trudności z użyciem ciężkich maszyn.

‒ Można używać ciężkiego sprzętu, tylko trzeba uważać. Na pewno duże kombajny nie pójdą wszędzie, bo są np. głębokie wąwozy i kombajn nie wejdzie i wszędzie nie dojedzie ‒ podkreśla mieszkaniec Husowa.

Wsparciem wynikającym z niekorzystnych warunków gospodarowania objęta jest w przybliżeniu połowa terenów użytkowanych rolniczo w Polsce.

REKLAMA

Bez dopłat nie ma produkcji

‒ Dopłaty są przyznawane do około 7 mln hektarów, co stanowi ok. 50 proc. użytków rolnych w kraju ‒ wyjaśnia Elżbieta Budka, naczelnik Wydziału Płatności ONW, Środowiska i Leśnictwa w Departamencie Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Piotr Wrona przyznaje, że dla niego i innych rolników z okolic Husowa na Podkarpaciu, dopłaty ONW mają bardzo duże znaczenie. Bez nich produkcja rolnicza mogłaby tam ulec wygaszeniu. ‒ Bardzo ważna jest tutaj, na tym terenie ta dopłata, bo jest nieporównywalnie gorzej gospodarować w Husowie niż na równych terenach. Nie będzie dopłat, to Husów zarośnie lasem ‒ ocenia rolnik.

Zdaniem Tadeusza Bara, wójta gminy Markowa, w której leży Husów, tego rodzaju wsparcie pozwala na wyrównywanie szans. ‒ Ludzie znajdują się, po zrealizowaniu takich dopłat, w warunkach bardziej wyrównanych z tymi, którzy gospodarują na terenach równinnych, tam gdzie nie trzeba ponosić tak dużych nakładów na to, aby te działalność gospodarczą w rolnictwie prowadzić ‒ uważa wójt Markowej.

Kiedy należą się dopłaty

Kryteria przyznawania dopłat są odmienne na różnych obszarach, przypomina Elżbieta Budka z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. ‒ Do limitu górskiego zakwalifikowane są gminy i obręby ewidencyjne, w których ponad połowa powierzchni użytków rolnych leży  na wysokości co najmniej 500 m n.p.m. Do obszarów ONW ze specyficznymi utrudnieniami zakwalifikowano gminy  i obręby ewidencyjne, w których minimum 50 proc. powierzchni użytków rolnych położonych jest co najmniej 350 m n.p.m.

REKLAMA

Po drugie: obszary nizinne

Do obszarów typu nizinnego zakwalifikowano gminy i obręby z ograniczeniami produktywności rolnictwa, wynikającymi z niskiej jakości gleb, niesprzyjającej rzeźby terenu oraz niekorzystnych warunków klimatycznych i wodnych. Zainteresowanie zwiane z płatnościami ONW na lata  2007-2013 było bardzo duże, o czym świadczy fakt, że cała pula środków przeznaczonych na ten cel została wykorzystana, podkreśla Elżbieta Budka. ‒ Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007‒2013, w całym okresie programowania wykorzystały na płatności ONW ok. 9 mld 850 mln zł, co stanowi 100 proc. limitu środków przeznaczonego na tego rodzaju działania ‒ zauważa ekspertka z Ministerstwa Rolnictwa.

Wyznaczone obszary ONW maja zostać niezmienione aż do roku 2018. Po tym terminie nastąpi delimitacja, czyli wyznaczenie nowych obszarów nizinnych objętych dopłatami z racji niekorzystnych warunków gospodarowania.

Dariusz Kwiatkowski, mb

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.”

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej