Rola banków centralnych zmienia się
Od czasu kryzysu finansowego zmieniła się rola banków centralnych. Niektóre banki centralne, jak amerykański Fed i Szwajcarski Bank Narodowy podjęły akcję zwaną luzowaniem ilościowym.
2014-12-01, 15:45
W praktyce polegało to na pompowaniu pieniędzy w gospodarkę po to, by ją ożywić i stworzyć nowe miejsca pracy. Na świecie wytworzyły się dwa modele bankowości centralnej - tłumaczy Waldemar Kozioł z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Jest model nazywany amerykańsko-francuskim, gdzie bank centralny jest odpowiedzialny w polityce gospodarczej za grupę celów, w tym m.in. poziom inflacji, poziom stóp procentowych, ale i poziom bezrobocia i koniunkturę gospodarczą. Natomiast jest też druga grupa. Jest to tzw. model niemiecki, którego przykładem jest Europejski Bank Centralny, gdzie kluczowy jest cel inflacyjny i wszystkie inne są mu podporządkowane – wyjaśnia Waldemar Kozioł.
W ostatnich latach Europejski Bank Centralny samoistnie przechodzi na pozycję banku centralnego, który nie tylko dba o poziom inflacji, ale również o stabilność systemu finansowego, czyli pojawia się też ten drugi cel.
REKLAMA
- W związku z tym wynika, że bardziej elastycznym, bezpieczniejszym modelem bankowości centralnej jest ten model, który reprezentuje Fed. Aczkolwiek ten system będzie działał prawidłowo, jeżeli politycy będą potrafili uszanować niezależności banku centralnego – uważa Waldemar Kozioł.
Zdaniem eksperta w sytuacjach kryzysowych banki centralne powinny pomagać w wychodzeniu z recesji . Nadzwyczajne działania pozwalają złagodzić recesję i utrzymać stabilność systemu finansowego.
Justyna Golonko, awi
REKLAMA