more_horiz
Gospodarka

Nowy PROW: mniej biurokracji, nowe kryteria i wysokie premie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 09:01
12 grudnia Komisja Europejska zatwierdziła Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014‒2020. Budżet nowego, polskiego PROW-u wynosi 13,5 mld euro, o 4 mld mniej niż poprzedniego. Wynika to z faktu, że Unia zmniejszyła nakłady na wieś i rolnictwo w skali całej Wspólnoty.
Audio
  • Rolnicy będą mogli uzyskać do 300 tys. zł na projekty związane z przetwórstwem produktów w ich gospodarstwach rolnych ‒ informuje Mieczysław Paradowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa. (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Każde gospodarstwo, które spełni kryterium dostępu będzie mogło uzyskać premię 60 tys. złotych.
Każde gospodarstwo, które spełni kryterium dostępu będzie mogło uzyskać premię 60 tys. złotych. Foto: Glow Images/East News

Główne cele Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014‒2020 to poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu, a także zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.

Pomoc dostosowana do konkretnych potrzeb

Rolnicy będą mogli skorzystać z różnych form wsparcia. Janusz Lech z powiatu siedleckiego na Mazowszu liczy na pomoc przy modernizacji gospodarstwa.

‒ Chciałbym skorzystać z tego wsparcia obiecywanego dla średnich gospodarstw, możliwe, że „się załapię” i w tym przedziale będę mógł skorzystać, czy z modernizacji, czy też z jakiś nowych, ciekawych rozwiązań ‒ ocenia rolnik.

2 mld euro na modernizację gospodarstw

Jak wyjaśnia Mieczysław Paradowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w perspektywie finansowej 2014‒2020 skala pomocy przy modernizacji gospodarstw będzie podobna, jak w programie z lat 2007‒2013.

‒ Będzie to ponad 2 mld euro, co pozwoli na sfinansowanie podobnej liczby beneficjentów, jaką mieliśmy w obecnym okresie programowania ‒ dodaje gość radiowej Jedynki.

Nowe kryteria przyznawania pomocy

Pomoc ukierunkowana jest na poprawę konkurencyjności gospodarstw. Każdy kraj członkowski wskaże grupę docelową, do której kierowane będzie wsparcie. W przypadku Polski grupa ta została określona poprzez wielkość fizyczną gospodarstwa oraz wielkość ekonomiczną.

‒ Wielkość ekonomiczna gospodarstwa będzie określona  na podstawie nowego wskaźnika, tzw. standardowej produkcji i będzie to przedział od 10 do 200 tys. euro, rocznej wartości standardowej produkcji gospodarstw rolnego. To kryterium dotyczy działania Modernizacja gospodarstw rolnych ‒ wskazuje Mieczysław Paradowski.

Może być premia, jeśli jest dobry biznesplan

Nowością jest pomoc przy restrukturyzacji małych gospodarstw, które nie produkują na rynek, bądź robią to w sposób bardzo ograniczony.

‒ Każde gospodarstwo, które spełni kryterium dostępu będzie mogło uzyskać premię 60 tys. złotych. Podstawowym elementem, który będzie decydował o przyznaniu premii jest biznesplan ‒ podkreśla przedstawiciel MRiRW.

Paweł Tchórzewski, rolnik z powiatu węgrowskiego liczy na to, ze będzie można uzyskać pomoc przy rozwijaniu bezpośredniej sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie. ‒ Tym działaniem, które będzie wykorzystywane to będzie Przetwórstwo w gospodarstwach rolnych i sprzedaż bezpośrednia – uważa rolnik.

Przewidziano środki na realizację tego rodzaju inwestycji, co potwierdza Mieczysław Paradowski z Ministerstwa Rolnictwa. ‒ Rolnicy będą mogli uzyskać do 300 tys. zł na projekty związane z przetwórstwem produktów w ich gospodarstwach rolnych  ‒ informuje.

Młodzi rolnicy mogą liczyć na wsparcie

W nowym PROW kontynuowane będzie działanie dotyczące ułatwienia startu młodym rolnikom, przewidziano na ten cel 700 mln euro. ‒ Przewidujemy wsparcie około 30 tys. młodych rolników, a więc tych ludzi, którzy rozpoczynają działalność rolniczą ‒ prognozuje ekspert z Ministerstwa Rolnictwa.

Mniejszą kwotę niż ta na lata 2007‒2013 wydzielono na realizację programów rolno-środowiskowych, ma to swoje uzasadnienie w zmianach struktury nakładów, wyjaśnia Mieczysław Paradowski: ‒ Alokacja jest nieco niższa i wynosi ok. 1 mld euro, niemniej jednak pamiętać trzeba, że z tego działania wydzielone zostało działanie wspierające gospodarstwa ekologiczne.

Rolników, którzy narzekają na zbytnią biurokrację związaną ze składaniem wniosków o wsparcie ucieszy zapewne fakt, że planowane jest uproszczenie procedur. Ograniczona będzie liczba wymaganych załączników, a podmioty wdrażające działania pomocowe będą pozyskiwały część tych dokumentów od instytucji, które dotychczas wydawały je rolnikom.

Dariusz Kwiatkowski, mb

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.”

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem