Państwo na każdego górnika przez 25 lat wydało 1 mln zł
Górnictwo jest najbardziej uprzywilejowaną branżą w kraju i to nie jest w porządku w stosunku do całego społeczeństwa. Nie możemy nadal dokładać do nierentownego górnictwa - przekonuje Marcin Piątkowski z Banku Światowego.
2015-01-12, 13:45
Posłuchaj
- Przez ostatnie 25 lat 38 mln Polaków dołożyło prawie 150 mld zł do górnictwa. To oznacza, że każdy górnik dostał w tym czasie milion złotych. Jest to ogromna kwota i pozuje jak bardzo górnictwo jest nieefektywne. Skłania także do reflacji, co by się stało, gdybyśmy te pieniądze wydali na przykład na edukację, na żłobki czy na innowację -
Górnicy powinni mieć plan
Dlatego to same spółki górnicze - a nie rząd - powinny przedstawić plany naprawy sytuacji - dodaje ekonomista. - Kompania Węglowa powinna polskiemu społeczeństwu pokazać jaki ma plan naprawy. I powiedzieć, że chce dostać pieniądze i się zrestrukturyzować. Niech związki zawodowe opracują plan i niech każdy Polak, pielęgniarki, nauczyciele zdecydują, czy chcą wydać na górników pieniądze – dodaje.
REKLAMA
Rząd powinien być twardy
Także Adam Czerniak ekonomista Polityka Insight i SGH uważa, że nie ma żadnego uzasadnienia do tego, aby spółki górnicze traktować niż inne przedsiębiorstwa. - Kopalnie to zwykłe przedsiębiorstwa, które powinny działać zgodnie z zasadami rynkowymi. Jak są nierentowne to trzeba zrestrukturyzować, powinny być zwolnienia – mówi gość.
REKLAMA
Restrukturyzację, a nawet prywatyzację kopalń trzeba było przeprowadzić dawno temu - dodaje Andrzej Arendarski prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Rząd powinien też przedstawić szerszy program zmian dla Śląska.
REKLAMA
A takie zmiany byłyby z korzyścią dla całej gospodarki - dodaje Marcin Piątkowski
Nierentowne górnictwo uderza w całą gospodarkę
Andrzej Arendarski obawia się z kolei docelowego mariażu spółek węglowych ze spółkami energetycznymi.
REKLAMA
- Bo w ten sposób rekompensowalibyśmy straty górnictwa. Obecnie jest uzasadnienie do tego, żeby ceny energii spadały. Jeśli jednak kłopoty finansowe spółek węglowych obciążą spółki energetyczne, to straci cała gospodarka i wszyscy konsumenci energii - mówi Adam Czerniak.
REKLAMA
A tymczasem nadzór właścicielski nad spółkami węglowymi ma sprawować minister skarbu państwa, a nie jak dotąd minister gospodarki. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, który w Sejmie złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej.
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA