Mateusz Szczurek po naradzie z bankowcami ws. kursu franka: zamrożenia kursu nie będzie
Wszystko wskazuje na to, że trwająca ponad 6 godzin narada Komitetu Stabilności Finansowej poświęcona wzrostowi kursu franka szwajcarskiego nie była łatwa. Banki deklarują, że uwzględnią przy ratach ujemne stopy procentowe. Rząd za to obiecuje ulgi dla frankowiczów, nie będzie jednak zamrożenia kursu.
2015-01-21, 16:17
Posłuchaj
W Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie z udziałem ministra Mateusza Szczurka, przedstawicieli UOKiK-u, KNF, NBP i szefów banków. Jego tematem była sytuacja kredytobiorców, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich.
Co banki deklarują ws. ujemnego LIBOR-u
Banki będą uwzględniać ujemny LIBOR w przypadku kredytów we franku szwajcarskim - poinformował we wtorek po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej minister finansów Mateusz Szczurek.
- Banki, z którymi rozmawialiśmy zadeklarowały, że ujemny LIBOR jest traktowany tak, jak każdy inny LIBOR. Jest też bezpośrednio wkładany do formuły LIBOR plus marża - powiedział Szczurek.
MF chce obniżyć opodatkowanie restrukturyzowanych kredytów
REKLAMA
TVN24 Biznes i Świat/x-news
Banki deklaruja obniżenie spreadu
Dodał, że podczas posiedzenia komitetu poruszano także kwestie spreadu walutowego stosowanego przez banki. Poinformował, że niektóre z nich zadeklarowały obniżenie tych widełek.
Rząd deklaruje ulgi podatkowe
Resort finansów rozważa także wprowadzenie ulg podatkowych dla kredytobiorców, którym banki umorzyłyby część zadłużenia.
Banki: nie ma zagrożenia dla stabilności systemu finansowego Polski
W trakcie posiedzenia członkowie KSF ocenili, że sytuacja związana z uwolnieniem kursu franka w stosunku do euro nie powoduje zagrożenia dla stabilności systemu finansowego w Polsce. Sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne, w tym na znaczne zmiany kursu walutowego.
REKLAMA
Belka: banki nie będą żądały dodatkowych zabezpieczeń
Banki zadeklarowały, że nie będą żądały dodatkowego zabezpieczenia kredytów we frankach szwajcarskich - powiedział prezes NBP Marek Belka o wtorkowych ustaleniach Komitetu Stabilności Finansowej.
– Myślę, że wśród bankowców jest świadomość, że to nie jest sprawa rutynowa. Prezesi banków poinformowali nas, że będą stosować dla określenia wysokości raty ujemne stopy procentowe franka szwajcarskiego. Oczywiście tam jest jeszcze marża, ale to oznacza zasadnicze obniżenie oprocentowania - powiedział Belka w TVN24.
Jak dodał, "ze strony prezesów banków padła jednogłośna deklaracja, że będą stosować właśnie tę rynkową, czyli głęboko ujemną, stopę procentową".
Belka zaznaczył też, że banki mogą "powstrzymać się też od dosyć rutynowych działań w takich warunkach, mianowicie żądania doubezpieczenia się, dodatkowego zastawu, dodatkowego zabezpieczenia". "Nie zrobią tego" - mówił.
"W takiej sytuacji byłoby to działanie, jak to mówią ekonomiści, procykliczne, czyli jeszcze pogarszało sytuację kredytobiorców" - powiedział.
Zalecenie symetrycznego traktowania
Członkowie Komitetu Stabilności Finansowej zwrócili jednak uwagę, że banki powinny uwzględnić skomplikowaną sytuację związaną kredytami w obcych walutach. Komitet podkreślił konieczność symetrycznego podejścia do ryzyka rynkowego, zarówno w odniesieniu do banków, jak i ich klientów.
Sektor bankowy też stabilny
Jak czytamy w komunikacie resortu finansów, członkowie Komitetu zapoznali się również z oceną sytuacji z perspektywy banków, wskazującą, że sektor bankowy pozostałby stabilny również przy dużo większej aprecjacji franka szwajcarskiego.
REKLAMA
Kredyty walutowe są jednymi z najlepiej obsługiwanych – wskaźnik kredytów z utratą wartości wynosi 3,1 proc., wobec średniej dla ogółu kredytów na poziomie około 8 proc. Ponadto, wartość portfela kredytów wyrażona we frankach szwajcarskich systematycznie spada na skutek sukcesywnego ich spłacania oraz braku nowo udzielanych kredytów.
Pomimo aprecjacji franka szwajcarskiego i nominalnego wzrostu wysokości rat kapitałowo-odsetkowych, nie wzrosły one w stosunku do średnich dochodów gospodarstw domowych w porównaniu z momentem zaciągnięcia kredytów (wynoszą one średnio 50-55 proc. dla kredytów udzielonych w latach 2006-2008).
Ekonomista: Niższy LIBOR powinien przełożyć się na niższą ratę kredytu
REKLAMA
TVN24 Biznes i Świat/x-news
Nikły wpływ wzrostu rat na wzrost gospodarczy
Negatywny wpływ wzrostu kosztów związanych z obsługą walutowych kredytów mieszkaniowych na wzrost gospodarczy, poprzez ograniczenie konsumpcji gospodarstw domowych, uznano za znikomy. Wynosi on ok. 2 mld zł w skali roku. Odpowiada to ok. 0,2 proc. rocznych dochodów do dyspozycji brutto gospodarstw domowych i ok. 0,1 proc. PKB.
Ponadto zgodzono się, że z podjęciem ewentualnych działań o długofalowych skutkach należy powstrzymać się do czasu ustabilizowania się sytuacji na rynku walutowym i ustalenia nowego kursu równowagi franka szwajcarskiego na światowych rynkach.
Były szef KNF: Ze spotkania Komitetu Stabilności Finansowej nie wynika nic
REKLAMA
TVN24 Biznes i Świat/x-news
Ekspert: te rozwiązania są sprawiedliwe
Zdaniem głównego ekonomisty BPS TFI, Krzysztofa Wołowicza takie rozwiązanie jest sprawiedliwe. Ekspert przypomina, że część banków sygnalizowała wcześniej, że minimalne oprocentowanie kredytów denominowanych we frankach może wynieść zero procent. Skoro klienci ponoszą ryzyko kursowe, to zdaniem Krzysztofa Wołowicza, banki powinny ponieść ryzyko stóp procentowych.
Rozmówca IAR zaznacza, że rządzący mają narzędzia, które mogą pomóc spłacającym kredyty we franku szwajcarskim. Pomóc mogą na przykład Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy Komisja Nadzoru Finansowego. Jednym z pomysłów może być zabezpieczenie klientów przed groźbą wypowiadania umów przez banki.
We wtorek po godz. 12 kancelaria premiera poinformowała, że premier Ewa Kopacz zwróciła się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Adama Jassera o zbadanie działań podejmowanych przez banki w kontekście kursu franka.
Celem - jak podkreśla kancelaria premiera - jest sprawdzenie, czy nie naruszają one prawnie chronionych interesów kredytobiorców-konsumentów. Jednocześnie premier poleciła przewodniczącemu KNF i ministrowi finansów Mateuszowi Szczurkowi podniesienie tej kwestii na posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej.
REKLAMA
UOKiK sprawdzi banki
UOKiK podał, że w związku z informacjami, które pojawiły się w mediach oraz sygnałami od konsumentów, zdecydował o wszczęciu postępowań wyjaśniających w sprawie praktyk banków dotyczących umów o kredyt hipoteczny.
- Urząd sprawdzi, czy w zakresie nieuwzględniania ujemnego wskaźnika LIBOR przy ustalaniu oprocentowania kredytów oraz żądania dodatkowych zabezpieczeń od konsumentów, mogło dojść do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Postępowanie wyjaśniające prowadzi się w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom i ma na celu zbadanie mechanizmów działających na określonym rynku. W przypadku stwierdzenia możliwych nieprawidłowości wszczynane jest postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów - podał UOKiK.
NBP: Trzeba pomóc kredytobiorcom, którzy mogą stracić mieszkanie
TVN24 Biznes i Świat/x-news
REKLAMA
KNF prześwietla umowy
Maciej Krzysztoszek z Departamentu Komunikacji Społecznej KNF poinformował we wtorek PAP, że Komisja niezwłocznie udzieli odpowiedzi premier Ewie Kopacz. - Przyglądamy się tej sprawie i analizujemy treści wybranych umów pod kątem ewentualnych nieprawidłowości - wyjaśnił.
Pytany, czy KNF badała sprawę działań podejmowanych przez banki w kontekście kursu franka i do jakich wniosków doszła, odpowiedział: W tej kwestii należałoby dokładnie przeanalizować zapisy w umowie. Regulamin jest integralną częścią umowy. Bank może zmienić jednostronnie zapisy w regulaminie, jeśli w umowie zawarta jest klauzula, która upoważnia bank do wprowadzenia zmian w danym zakresie. Natomiast zmiana zapisów w umowie wymaga zgody obu stron - poinformował.
Prezes NBP Marek Belka, który jest członkiem KSF, ocenia, że uderzenie w kredytobiorców frankowych jest "względnie trwałe". Liczy na informacje od przedstawicieli banków, czy uwzględnią ujemne stopy procentowe w Szwajcarii. Zdaniem Belki, dzięki temu nie zwiększyłaby się istotnie liczba osób, które nie mogą spłacać kredytu oraz zmniejszyłaby się groźba pomysłów "hurtowej pomocy" dla kredytobiorców, co wiązałoby się z olbrzymim kosztem dla banków albo dla podatników.
Banki muszą ocenić sytuację
Belka mówił w poniedziałek w TOK FM, że chciałby, aby bankowcy ocenili, jaka jest sytuacja w ich bankach. - Chcemy usłyszeć, czy przewidują jakieś działania, typowe dla takiej sytuacji, na przykład dodatkowe ubezpieczenia. Ja bym bardzo odradzał tego rodzaju działania, bo to może się źle dla banków skończyć - uważa szef NBP.
"Poza tym chcemy zapytać, czy będą w stanie uwzględnić spadające stopy procentowe od franka szwajcarskiego. Przecież one są dzisiaj ujemne, a o ile wiem są takie banki, które uwzględniają spadające stopy od franka, ale tylko do zera. Można zmienić umowę (kredytową - PAP)" - powiedział Belka. Dodał, że w takiej sytuacji co prawda banki mniej by zarobiły, ale byłoby to w interesie stabilności finansowej systemu.
RPP: Wzrost ceny franka nie wpłynął na naszą politykę
REKLAMA
TVN24 Biznes i Świat/x-news
Cel to bezpieczeństwo systemu
Zgodnie z ustawą o Komitecie Stabilności Finansowej, jego celem działania jest zapewnienie efektywnej współpracy w zakresie wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego poprzez wymianę informacji, opinii i ocen sytuacji w systemie finansowym w kraju i za granicą oraz koordynację działań w tym zakresie. Członkami KSF są minister finansów (przewodniczący KSF), prezes NBP, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Do zadań Komitetu należy przede wszystkim dokonywanie ocen sytuacji w krajowym systemie finansowym i na rynkach międzynarodowych oraz zapewnienie właściwego obiegu informacji pomiędzy członkami Komitetu dotyczących istotnych zdarzeń i tendencji mogących stanowić zagrożenie dla stabilności krajowego systemu finansowego. Komitet ma opracować i przyjmować procedury współdziałania na wypadek wystąpienia zagrożenia dla stabilności krajowego systemu finansowego. Ponadto jest zobligowany do koordynowania działań jego członków w sytuacji bezpośredniego zagrożenia dla stabilności krajowego systemu finansowego.
Ekonomista: Frank będzie droższy od euro
REKLAMA
TVN24 Biznes i Świat/x-news
Petru: apel do banków i polityków
Ekonomiści radzą, by czekać aż sytuacja się uspokoi. Zdaniem Ryszarda Petru, obecny kurs jest dla szwajcarskiej waluty bardzo niekorzystny i trudno sobie wyobrazić, by utrzymał się przez dłuższy czas. Zdaniem przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, jeśli gospodarka Szwajcarii będzie miała problemy, a miała będzie, to ten kurs w dłuższym okresie powinien być trochę słabszy wobec euro. Powinien, ale nie musi - zastrzegł Ryszard Petru. Jak wyjaśnił wystarczy, by Rosja zbankrutowała i znowu sytuacja się zmieni.
Ryszard Petru radzi, by na razie nie wykonywać żadnych nerwowych ruchów. Apeluje do banków i pracowników, by nie wchodzić w ostry spór tylko starać się rozwiązać problem poprzez na przykład rozłożenie rat w czasie. Apel do polityków zaś jest taki, by nie podejmowali politycznych decyzji w sprawach ekonomicznych - dodał Petru.
We frankach zadłużonych jest w Polsce 566 tysięcy kredytobiorców.
Ruch jest po stronie banków
Analityk biura maklerskiego mBanku, Kamil Maliszewski podkreśla, że instytucje finansowe powinny wykonać krok w kierunku zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Według eksperta na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o systemowym rozwiązaniu tego problemu, ale banki mogłyby zaproponować zadłużonym uwzględnienie ujemnego oprocentowania kredytów, co zmniejszyłoby raty.
Gość Polskiego Radia 24 dodał, że banki i kredytobiorcy znajdują się w podobnej sytuacji. Brak płynności na rynku nieruchomości powoduje, że licytowanie kredytobiorców i sprzedawanie mieszkań jest nierealne.
Kurs franka nie zagraża bankom
Ekonomista PWC Mateusz Zalewski powiedział w Polskim Radiu 24, że obecna sytuacja nie zagraża stabilności systemu bankowego, ale część zadłużonych może mieć problemy: Ekspert, choć sam spłaca kredyt we frankach, uważa, że pomoc państwa osobom zadłużonym nie byłaby sprawiedliwa.
REKLAMA
Szwajcaria przestała bronić kursu franka
Szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił nieoczekiwanie w czwartek rano, że przestaje bronić swojej waluty i uwalnia kurs franka szwajcarskiego. Dotąd SNB utrzymywał tzw. sztywny kurs, co oznaczało, że euro nie mogło kosztować mniej niż 1,2 franka. Jednocześnie SNB obniżył w czwartek stopę procentową do -0,75 proc. Efektem tych decyzji była panika i zamieszanie na rynku. Parę minut przed godziną 11 w czwartek kurs CHF/PLN przekraczał 5,19 (dzień wcześniej, po południu frank szwajcarski kosztował 3,57 zł) - takiego kursu nie notowano jeszcze nigdy w historii. Potem sytuacja się nieco uspokoiła i złoty odrobił trochę strat.
PAP, abo, jk
REKLAMA