Raport: w 2015 r. gospodarkę kształtować będą ropa, dolar, strefa euro i Rosja

Ropa, Rosja, dolar i strefa euro - to cztery gorące obszary, które będą kształtować naszą rzeczywistość społeczno-gospodarczą w 2015 roku, prognozują DNB Bank Polska i Deloitte.

2015-02-10, 14:21

Raport: w 2015 r. gospodarkę kształtować będą ropa, dolar, strefa euro i Rosja
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Rafał Antczak z Deloitte: globalne ryzyka przenoszą się do nas głównie przez rynki finansowe (IAR)
+
Dodaj do playlisty

We wtorek DNB Bank Polska i firma doradcza Deloitte zaprezentowały raport "Kierunki 2015: wyzwania globalne, krajowe szanse, prognozy sektorowe".

Adam Żelezik, dyrektor zarządzający Pionem Bankowości Korporacyjnej DNB Banku Polska i Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte Consulting S.A.:

Źrodło: Agencja TVN/x-news

REKLAMA

Różne prognozy dla poszczególnych branż
Wynika z niego, że perspektywy rozwoju poszczególnych branż w Polsce są zróżnicowane. Szacunki DNB i Deloitte wskazują na spadek dynamiki popytu krajowego - z powodu wolniejszego wzrostu inwestycji, co będzie jednak częściowo rekompensowane przez wykorzystanie końcówki unijnych funduszy z budżetu 2007-2013. Ze względu na wzrost dochodów gospodarstw domowych powinniśmy jednocześnie obserwować dalsze przyspieszenie realnej dynamiki konsumpcji. Z drugiej jednak strony - prawdopodobna deflacja spowoduje, że w cenach bieżących konsumpcja spowolni, podobnie jak cały popyt krajowy.
- W tej sytuacji należy się spodziewać, że przychody ze sprzedaży w sektorze telekomunikacyjno-informatycznym oraz handlu detalicznym i hurtowym - po słabym wzroście w 2014 r. - w 2015 r. nie będą rosły. Pomimo wzrostu nominalnych dochodów gospodarstw domowych spodziewamy się nadal wysokiego wzrostu przychodów ze sprzedaży usług w ochronie zdrowia, ale nieco poniżej poziomu w 2014 r. - poinformował na konferencji Artur Tomaszewski, prezes Banku DNB Polska.
Słaba koniunktura w UE
Dodał, że słaba koniunktura w UE w 2015 r. będzie natomiast sprzyjać wzrostowi przychodów polskiej branży motoryzacyjnej. - Szacujemy, że będzie to 5,5 proc., zwłaszcza w obszarze części do pojazdów. Silniejszą poprawę dynamiki przychodów w branży spożywczej - szacujemy, że będzie to 2,6 proc. - będzie z kolei ograniczała nadal słaba koniunktura na Wschodzie - podkreślił.

Analitycy DNB Bank Polska i Deloitte wskazują na możliwość wolniejszego wzrostu inwestycji w naszym kraju, co będzie jednak rekompensowane przez wykorzystanie końcówki unijnych funduszy z budżetu 2007-13.
Mniej osób wchodzących na rynek pracy
Z raportu wynika poza tym, że już od tego roku możemy obserwować pojawienie się zjawiska, jakim jest deficyt siły roboczej. Liczba osób wchodzących na rynek pracy będzie bowiem niższa od liczby tych, którzy z niego wychodzą. W kolejnych latach zjawisko to będzie się pogłębiać.

IAR/PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej