Regulacja dialogu społecznego w rolnictwie
- Uczestnicy dialogu społecznego w rolnictwie powinni być reprezentatywni. Dotyczy to także organizacji rolniczych, które powinny reprezentować co najmniej 20 proc. rolników - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki.
2015-02-13, 17:26
W resorcie powstaje projekt ustawy w tej sprawie, ma ona regulować dialog społeczny w obszarze rolnictwa.
6 lutego do organizacji związków rolniczych przesłane zostały propozycje projektu ustawy o Trójstronnej Komisji Dialogu Społecznego w Rolnictwie. Składałaby się ona z przedstawicieli rolników, przetwórców i strony rządowej. Projekt ma być przygotowany wspólnie z organizacjami rolniczymi w ciągu miesiąca. "Potem zdecydujemy, czy wybierzemy ścieżkę poselską czy tryb rządowy" - poinformował minister.
- Zgodziłem się na powołanie komisji trójstronnej dialogu społecznego, ale pod warunkiem, że zostanie określona reprezentatywność organizacji reprezentujących rolników i przedsiębiorców i z tym jest problem - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami szef resortu rolnictwa.
Jak mówił, w komisji chcą brać udział "z urzędu" organizacje, które dzisiaj należą do COPA COGECA (unijne organizacje rolnicze).
Do COPA COGECA należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Związek Zawodowy Rolników - Ojczyzna.
PAP/mp
REKLAMA