Jak zapobiegać przemocy w pracy?

Według raportu Eurofund 14 proc. pracowników doświadcza co najmniej jednej formy zachowań przemocowych w miejscu pracy. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Jak się bronić przed molestowaniem czy mobbingiem? W Polskim Radiu 24 mówiła Barbara Surdykowska z biura eksperckiego przy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i Instytutu Spraw Publicznych

2015-02-27, 19:27

Jak zapobiegać przemocy w pracy?
- Zjawisko przemocy w pracy przybiera różne formy. Mamy do czynienia często z przemocą werbalną, często to tworzenie wrogiej atmosfery wokół pracownika, mamy do czynienia z molestowaniem, w tym z molestowaniem seksualnym - mówi Barbara Surdykowska.Foto: Glowimages/Eastnews

Posłuchaj

Według raportu Eurofund 14 proc. pracowników doświadcza co najmniej jednej formy zachowań przemocowych w miejscu pracy. - Jak sytuacja wygląda w Polsce? - mówi Barbara Surdykowska z biura eksperckiego przy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Zjawisko przemocy w pracy przybiera różne formy. Mamy do czynienia często z przemocą werbalną, często to tworzenie wrogiej atmosfery wokół pracownika, mamy do czynienia z molestowaniem, w tym z molestowaniem seksualnym - mówi Barbara Surdykowska.

Jedną z form przemocy jest mobbing

- Jego definicja, która mamy w kodeksie pracy jest naszą polską instytucją, to nie wynika z implementacji prawa unijnego, w przeciwieństwie do molestowania i molestowania seksualnego. Spraw o mobbing jest relatywnie niewiele wnoszonych do sądów pracy - ok. 600 rocznie - dodaje.

Pracownikom brakuje wiedzy na temat możliwości korzystania z powództwa o molestowanie. - To jest tworzenie wrogiej, upokarzającej atmosfery wokół pracownika. Na przykład wydawanie mu poleceń krzykiem, dewaluowanie efektów jego pracy.

Dwa elementy środowiska pracy

- W Polsce debata na temat mobbingu czy molestowania sprowadza się do wymiaru indywidualnego, mówimy o cechach psychicznych mobbera czy ofiary. Nie bierzemy pod uwagę dwóch elementów środowiska pracy. Wszystkie badania pokazują, że zjawiska przemocy psychicznej w pracy mają miejsce wówczas, kiedy coś nie działa w organizacji albo nie ma balansu między życiem osobistym, a zawodowym, albo nie ma jasno określonych ról zawodowe, przepływ informacji, a pracownicy nie mają wystarczającego poziomu autonomii - dodaje.
Drugim wątkiem, który brakuje to mówienie o kosztach ekonomicznych związanych z absencjami chorobowymi, niższą wydajnością czy z tym, że dana osoba wypadnie z rynku pracy.

Zagrożenie z powodu osób trzecich

- Zwiększa się też zagrożenie przemocą ze strony osób trzecich, zewnętrznych wobec stosunku pracy: klienta, ucznia czy pacjenta. To przede wszystkim dotyczy sektora usług. To niezagospodarowane pole w polskim porządku prawnym - twierdzi gość Polskiego Radia 24.
Najważniejsze w zapobieganiu przemocy w miejscu pracy są działania szkoleniowe i takie, które mają usprawnić przepływ informacji.

REKLAMA

Karolina Mózgowiec,mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej