Chleb, czyli jak zarabiać na najstarszym produkcie świata

Już po raz drugi w Warszawie został zorganizowany Festiwal Chlebów Świata. Marek Traczyk, organizator Festiwalu, tłumaczy portalowi gospodarka.polskieradio.pl, że chleb występuje w kulturach na całym świecie pod różnymi postaciami, i warto poznać, i posmakować chleba z niejednego pieca.

2015-03-13, 19:52

Chleb, czyli jak zarabiać na najstarszym produkcie świata
Na Festiwal zapraszani są tylko ci, którzy pieką pieczywo na zakwasie. Bez polepszaczy i dodatków. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Jaki chleb jest najzdrowszy i dlaczego musi kosztować trochę więcej od pieczywa z hipermarketu, tłumaczy organizator praskiego Festiwal Chlebów Świata, Marek Traczyk./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

- Organizacja takiego Festiwalu to trafna decyzja, bo możemy pokazać jak chleb wygląda i jak smakuje w zależności od tego, w jakim kraju zastał upieczony. Inaczej smakuje chleb z Libanu, a inaczej chleb z Syrii. Choćbydlatego, że pieczony jest z innej mąki – mówi Marek Traczyk.

Festiwal Chlebów Świata to pokazanie różnorodności pod wspólnym mianownikiem, jakim jest chleb

Na Festiwalu chleb tylko na tradycyjnym zakwasie

- Na naszym Festiwalu dominuje głównie pieczywo z różnych regionów Polski. Ale zapraszamy tylko tych, którzy pieką pieczywo na zakwasie. Bez polepszaczy i dodatków, które są po prostu niezdrowe. Mamy też pieczywo z Niemiec, Bułgarii, Turcji, Armenii i Azerbejdżanu. Jest też pieczywo z Izraela. Liczymy na to, że z roku na rok impreza będzie się rozwijała i będziemy mogli zaprezentować chleby z innych jeszcze regionów świata – mówi Marek Traczyk.

REKLAMA

Coraz częściej słyszy się takie opinie, że spożywanie chleba czy bułek jest niezdrowe. Zdaniem Marka Traczyka opinie te tylko w części są prawdziwe.

- Kiedy mówimy o pieczywie przygotowywanym w supermarketach, kiedy wszystko jest surogatem łącznie z mąką, kiedy dodawane są polepszacze smaku i zapachu, to istotnie takie pieczywo jest szkodliwe. My promujemy jednak pieczywo zdrowe. Od pokoleń chleb to stały element naszego menu, ale chleb na zakwasie, który ma właściwości oczyszczania naszego organizmu. Najważniejszym składnikiem jest kwas mlekowy, jest też błonnik, które też oczyszczają nasz organizm – tłumaczy Marek Traczyk.

Zdrowy chleb na zakwasie wymaga w Polsce promocji

- Taki prawdziwy chleb nigdy nie wygra cenowo z pieczywem oferowanym przez supermarkety.  Sam proces przygotowania prawdziwego chleba jest czasochłonny i kosztowny. Nie można przyspieszyć procesu „rośnięcia” naturalnego pieczywa. W związku z tym taki chleb musi być o te dwa, czy złote droższy. Ale trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że warto zapłacić troszeczkę więcej za produkt, który nam nie zaszkodzi i który będzie dla nas zdrowy – mówi Marek Traczyk.

II. Festiwal Chlebów Świata można odwiedzić w dniach od 13 do 15 marca w Warszawie, przy ulicy Ratuszowej 13.

REKLAMA

Arkadiusz Ekiert

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej