Uczniowie i absolwenci szkół zawodowych z optymizmem patrzą w przyszłość

2015-03-20, 09:23

Uczniowie i absolwenci szkół zawodowych z optymizmem patrzą w przyszłość
Młodzi ludzie myślą więc o tym, żeby być przedsiębiorczym i decydować o własnej karierze. Foto: Glow Images/East News

84 procent młodych ludzi, uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz techników, jest zadowolonych z życia. Niewiele mniej z optymizmem patrzy w swoją zawodową przyszłość.

Posłuchaj

O wynikach raportu „Aktywni + Młodzi fachowcy na rynku pracy” w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, mówiła Katarzyna Merska-Pietrak z Gumtree Polska /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Takie są najnowsze wyniki raportu „Aktywni + Młodzi fachowcy na rynku pracy”, który został opracowany na podstawie badania TNS Polska.

Potrzebne praktyczne wsparcie w starcie na rynku pracy

Sam optymizm to jednak nie wszystko. Młodzi ludzi potrzebują także praktycznego wsparcia w biznesie. W tym ma pomóc rozpoczynająca się w piątek druga edycja programu "Start do kariery".

- W zeszłym roku przeprowadziliśmy pierwszą edycję programu, która była skierowana do studentów i absolwentów do 28. roku życia. W czasie jej trwania otrzymaliśmy wiele próśb, sugestii, żeby zainteresować się osobami z wykształceniem średnim, zawodowym i absolwentami techników - mówi Katarzyna Merska-Pietrak z Gumtree Polska.

W ramach programu powstała platforma internetowa www.startdokariery.pl.

- Można na niej znaleźć materiały merytoryczne podzielone dla uczniów i dla nauczycieli. Wśród materiałów dla pedagogów są m.in. scenariusze lekcji, które mają pomóc im przygotować uczniów do wejścia na rynek pracy. Ponadto w wybranych szkołach będą organizowane warsztaty prowadzone przez coacha kariery oraz przedstawicieli firm partnerskich, które biorą udział w programie – wyjaśnia Katarzyna Merska-Pietrak.

Chodzi o to, by młodzi ludzie otrzymali praktyczne wsparcie.

- Okazuje się, że wiele z tych osób ma bardzo podstawowe problemy, np. nie wiedzą, jak przygotować CV. Chcemy, żeby wiedzieli, jak zaplanować swoją karierę, jak wejść na rynek pracy, gdzie szukać ofert – dodaje ekspertka.

Młodzi ludzie chcą zakładać własne firmy

W ramach programu został przygotowany raport, w którym sprawdzono, jak młodzi ludzie podchodzą do własnej działalności gospodarczej.

- Spośród osób 18-21 lat, kształcących się w szkołach zawodowych czy technikach, bądź absolwentów tego typu placówek, 64 proc. osób rozważa założenie własnej działalności gospodarczej. Wiele z nich nie widzi pomysłu na inną karierę zawodową niż założenie swojej firmy – mówi Katarzyna Merska-Pietrak.

Młodzi ludzie myślą więc o tym, żeby być przedsiębiorczym i decydować o własnej karierze.

- 19 proc. osób w wieku 18-21 lat uważa, że własna działalność gospodarcza jest najatrakcyjniejszą formą zatrudnienia. Najwięcej osób wskazuje umowy o pracę – podkreśla Katarzyna Merska-Pietrak.

Dzięki badaniu po raz pierwszy w historii Polski udało się znaleźć grupę społeczną, która nie dość, że jest zadowolona z życia, to także z optymizmem patrzy w swoją zawodową przyszłość.

Justyna Golonko, awi

/

Polecane

Wróć do strony głównej